34463081961_2485727368_k

Chiny wprowadzają na rynek prototyp nowego statku kosmicznego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Chińska agencja kosmiczna podała, że ​​Chiny z powodzeniem przeprowadziły lot próbny prototypu załogowego statku kosmicznego nowej generacji – bez astronautów – wraz z nową wersją rakiety.

Lot próbny zakończył się sukcesem, według komunikatu chińskiej agencji kosmicznej. Kapsuła odłączyła się od rakiety osiem minut po wystrzeleniu z wyspy Hainan i została wysłana na wyznaczoną orbitę – podaje państwowy nadawca telewizji, cytując Chińskie Biuro Zarządzania Przestrzenią Kosmiczną.

Według podanych informacji ma to być wstęp do trzeciego etapu chińskiego programu kosmicznego. Przeprowadzony lot oznacza krok naprzód dla chińskich ambicji, związanych z eksploracją kosmosu — budowy stacji kosmicznej i misją na Marsa.

Chiny zamierzają uruchomić moduł podstawowy stacji kosmicznej zaprojektowany dla trzech członków załogi, Tianhe, w 2021 roku.

Długo wyczekiwany projekt stacji kosmicznej został opóźniony z powodu problemów w rozwoju rakiet do przenoszenia modułów. W 2017 r. problem z zaopatrzeniem w tlen spowodował awarię startu rakiety Long March 5B, która zanurzyła się w Oceanie Spokojnym wkrótce po starcie. Natomiast w grudniu z powodzeniem przetransportował satelitę Shijian-20 na orbitę. Silniki z ciekłym tlenem i wodorem stosowane w rakietach z rakiet Long March 5 i 5B przeszły testy w styczniu.

Pekin od dziesięcioleci planuje zbudować własną stację kosmiczną jako alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z której ze względów bezpieczeństwa Chiny zostały wykluczone przez Stany Zjednoczone.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Mateusz MALENTA: Dlaczego po postawieniu stopy na Księżycu nie ruszyliśmy dalej?

foto: NASA’s Marshall Space Flight Center

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać