15714805382_3cfa8b26c5_k

Chiny wprowadzają kontrolę urodzeń Ujgurów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Chiński rząd podejmuje drakońskie środki w celu zmniejszenia liczby urodzeń wśród Ujgurów i innych mniejszości w ramach szeroko zakrojonej kampanii mającej na celu ograniczenie liczby ludności muzułmańskiej.

Zgodnie z dochodzeniem Associated Press opartym na statystykach rządowych, dokumentach państwowych i wywiadach praktyka ta, nazywana przez ekspertów „ludobójstwem demograficznym” jest o wiele bardziej rozpowszechniona i systematyczna. Chiny regularnie poddają kobiety pochodzące z mniejszości etnicznych kontrolom ciążowym i wymuszają stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, sterylizacji, a nawet aborcji.

Środki kontroli populacji są wspierane przez masowe aresztowania. Associated Press ustaliło, że posiadanie zbyt wielu dzieci jest głównym powodem, dla którego ludzie są wysyłani do obozów jenieckich. Rodzice trzech lub więcej rodziców są odrywani od rodzin, chyba że mogą zapłacić wysokie grzywny.

Associated Press podaje przykład kobiety, której po urodzeniu trzeciego dziecka rząd nakazał zastosowanie wkładki wewnątrzmacicznej, a dwa lata później, w styczniu 2018 r., czterech urzędników dało jej trzy dni na zapłacenie grzywny w wysokości 2685 dolarów za posiadanie więcej niż dwojga dzieci. Funkcjonariusze ostrzegli, że jeśli tego nie zrobi, dołączy do męża i miliona innych przedstawicieli mniejszości etnicznych zamkniętych w obozach dla internowanych.

Wskaźnik urodzeń w przeważnie ujgurskich regionach Hotan i Kashgar spadł o ponad 60% w latach 2015-2018. W całym regionie Sinciang wskaźnik urodzeń gwałtownie spada, o prawie 24% w ubiegłym roku – w porównaniu do zaledwie 4,2% w całym kraju.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać