nuclear-power-plant-4535761_1920

Chiny uruchomiły system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Dzięki uruchomieniu w piątek systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, Chiny intensyfikują walkę ze zmianami klimatu. Narzędzie jest niezbędne do osiągnięcia przez państwo neutralności klimatycznej do 2030 r.

Uruchomienie programu zmusi tysiące chińskich firm do ograniczania emisji substancji szkodliwych. Jeśli te nie dostosują się do regulacji, zmierzą się z poważnymi sankcjami gospodarczymi. Rynek handlu uprawnieniami do emisji w Chinach będzie największym na świecie.

System ma skutecznie ustalać cenę emisji dwutlenku węgla, co pozwoli rządom prowincji na ustalenie limitów emisji zanieczyszczeń dla dużych firm energetycznych, jak i również pozwalać firmom na kupno prawa do zanieczyszczania od innych przedsiębiorstw, które wytwarzają niższy ślad węglowy. W pierwszej fazie program obejmuje tylko sektor energii elektrycznej, który odpowiada za około 30 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Chinach.

Analitycy uważają, że uruchomienie systemu dotyczy zbyt ograniczonej skali, a Chiny powinny podjąć bardziej zdecydowane działania, aby osiągnąć cele środowiskowe do 2030 r. Główny projektant systemu – Zhang Xiliang – zadeklarował jednak, że od przyszłego roku program ma zostać rozszerzony i obejmować ma producentów cementu i aluminium.

– Celem jest rozszerzenie rynku tak, aby obejmował aż 10 000 emitentów odpowiedzialnych za około 5 miliardów ton węgla rocznie – powiedział Xiliang.

Chińczycy obawiają się, że szybkie wprowadzenie systemu ograniczeń emisyjnych spowoduje redukcję miejsc pracy i doprowadzi do niepokojów społecznych.

Oprac.: KR
Źródło: FRANCE24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać