19778403768_43e5ffb24a_b

Chiny otwierają nową agencję bezpieczeństwa w Hongkongu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę Chiny otworzyły biuro dla funkcjonariuszy służb specjalnych odpowiedzialnych za pilnowanie przestrzegania nowego prawa bezpieczeństwa narodowego. W tym celu władze przekształciły hotel z widokiem na Victoria Park – miejsce, w którym od lat organizowane są protesty prodemokratyczne, w tym coroczne czuwanie poświęcone zamordowanym studentom na placu Tiananmen w Pekinie, w 1989 roku.

Tablica z nazwą agencji bezpieczeństwa została odsłonięta wczesną środą w obecności przedstawicieli rządu i policji Hongkongu, donosi obecny na miejscu reporter AFP. W tym czasie policja zablokowała drogi wokół hotelu i otoczyła je barierami wypełnionymi wodą. Przed budynkiem powiewa flaga Chińskiej Republiki Ludowej. Budynek przyjął też oznaczenie z herbem ChRL.

„Biuro Ochrony Ludności Centralnego Rządu Ludowego w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu zostało tu otwarte w środę rano”, donosi oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua.

W zeszłym tygodniu Pekin nałożył na Hongkong nową ustawę o bezpieczeństwie, ukierunkowaną na zwalczanie działań wywrotowych, secesyjnych, terrorystycznych. Prawo jest najbardziej radykalną ingerencją w wolności i autonomię Hongkongu, odkąd Wielka Brytania przekazała miasto z powrotem Chinom w 1997 roku.

Podobne przepisy bezpieczeństwa narodowego stosowane są w celu stłumienia sprzeciwu wobec ludności kontynentu, a policja w Hongkongu dokonała już aresztowań dla osób wyrażających pewne poglądy polityczne, które są obecnie uważane za nielegalne, jak propagowanie niezależności lub autonomii.

Chiny zapowiedziały, że będą sprawować jurysdykcję w najpoważniejszych sprawach, likwidując legalną zaporę prawną, która istniała między kontrolowanymi przez partie sądami i niezależnym sądownictwem Hongkongu. Jednym z wielu przełomowych przepisów, które zawiera prawo, jest zezwolenie na otwarcie chińskiego aparatu bezpieczeństwa w Hongkongu, z uprawnieniami do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw związanych z bezpieczeństwem narodowym. Do tego czasu Hongkong wyposażony był we własną i niezależną od władz kontynentalnych policję i sądownictwo. Jednak Chiny twierdzą, że sprawa bezpieczeństwo narodowe należy do kompetencji rządu centralnego i że przepisy są potrzebne do przywrócenia stabilności po wielkich i często gwałtownych protestach prodemokratycznych z ubiegłego roku.

Otwarcie nowego biura następuje niewiele ponad dzień po ogłoszeniu przez Hongkong rozszerzonych uprawnień w zakresie wyszukiwania i nadzoru policji prowadzącej dochodzenia w sprawie przestępstw związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Nowe przepisy upoważniają policję w Hongkongu do wystawiania internetowych powiadomień o usunięciu treści publikowanych w mediach społecznościowych, jeśli posty i komentarze zostaną uznane za naruszające bezpieczeństwo narodowe. Wiele amerykańskich gigantów technologicznych, w tym Facebook, Google i Microsoft, zapowiedziało, że przestaje rozpatrywać prośby rządu Hongkongu o informacje na temat użytkowników z powodu nowego prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać