america-3582772_1920

Chiny opublikowały listę 100 przypadków ingerencji USA w sprawy Hongkongu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Chiny opublikowały w piątek listę, w której wyszczególniają 100 przypadków ingerencji Stanów Zjednoczonych w sprawy Hongkongu od 2019 r. Na liście znajduje się m.in. podpisanie ustawy o autonomii Hongkongu oraz poparcie prodemokratycznej gazety Apple Daily.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin nie uargumentowało dzisiejszej publikacji listy. Dokument wymienia głównie działania Stanów Zjednoczonych, które potępiały zacieśnienie kontroli Chin nad Hongkongiem oraz sprzeciwiały się wprowadzeniu w mieście nowego prawa bezpieczeństwa, które pozwala władzom rozprawiać się z demokratyczną opozycją.

Dokument wspomina o podpisaniu przez USA ustawy o autonomii Hongkongu przez Donalda Trumpa w 2020 r. w której ówczesny prezydent nakazał zniesienie specjalnego statusu Hongkongu. Lista wymienia również zaangażowanie USA w prawo bezpieczeństwa oraz krytykę zamknięcia Apple Daily i poparcie dla gazety. Według Pekinu gazeta została zamknięta, ponieważ dziesiątki artykułów mogło naruszać prawo bezpieczeństwa narodowego; USA uznało jednak czerwcowe zamknięcie Apple Daily za „smutny dzień dla wolności mediów”.

Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama