3780250337_6966162ce2_o

Chiny obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Chcąc wyrazić swoje niezadowolenie z faktu otwarcia tajwańskiej ambasady w Wilnie, Chiny obniżyły w niedzielę rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą.
Reklama

Ambasada Tajwanu w Litwie została otwarta w czwartek. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Litwa – pozwalając na otwarcie biura przedstawicielstwa Tajwanu – zignorowała stanowisko Pekinu oraz podstawowe normy stosunków międzynarodowych. Dotychczasowe ambasady wyspy (zarówno w Europie jak i USA) odnoszą się swoją nazwą do miasta Tajpej i nie używają bezpośredniego sformułowania „Przedstawicielstwo Tajwanu”.

– Posunięcie to podważyło suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz rażąco ingerowało w wewnętrzne sprawy Chin, tworząc zły precedens na arenie międzynarodowej – powiedział minister spraw zagranicznych Chin.

Pekin zapowiedział, że jego stosunki z Wilnem zostaną zdegradowane do poziomu charge d’affaires.

– Wzywamy stronę litewską do natychmiastowego naprawienia swoich błędów i nie lekceważenia zdecydowanej determinacji narodu chińskiego w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej – powiedział minister spraw zagranicznych Chin.

Mimo sprzeciwu ze strony Chin Litwa broni decyzji rozszerzenia współpracy z Tajwanem.

– Litwa chce bardziej intensywnych stosunków gospodarczych, kulturalnych i naukowych z Tajwanem. […] Ten krok nie oznacza żadnego konfliktu ani niezgody z polityką „jednych Chin” – przekazał premier Litwy Ingrida Simonyte.

Tajwańska Rada do Spraw Kontynentalnych potępiła „niegrzeczność i arogancję” Chin, uznając, że Pekin nie ma prawa komentować stosunków między Tajwanem a Litwą, ponieważ te nie dotyczą wewnętrznej polityki Chin. Ponadto Tajpej poinformował w niedzielę o zaobserwowaniu dwóch chińskich bombowców H-6 zdolnych do przenoszenia broni jądrowej w okolicach wyspy.

Oprac. KR
Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać