33042883033_067d74f7ca_k

Chiny nakładają sankcje odwetowe na USA

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Chiny oświadczyły w poniedziałek, że nałożą sankcje na trzech amerykańskich ustawodawców i jednego ambasadora w odpowiedzi na podobne działania podjęte przez USA w zeszłym tygodniu przeciwko chińskim urzędnikom w związku z domniemanymi naruszeniami praw człowieka wobec muzułmanów w regionie Sinciang.

Sankcje nałożono wobec byłych senatorów USA Marco Rubio i Teda Cruza, reprezentanta Chrisa Smitha i ambasadora wolności religijnej Sama Brownbacka. Cała czwórka była krytyczna wobec polityki Partii Komunistycznej wobec mniejszości religijnych.

Rzecznik MSZ, Hua Chunying, powiedział, że ruch USA „poważnie zaszkodził stosunkom USA-Chiny” i że Chiny są zdeterminowane, by utrzymać swoją suwerenność narodową wbrew temu, co postrzegają jako ingerencję w wewnętrzne sprawy.

Charakter sankcji nie został podany. Jedynie poinformowano, że będą one odpowiadać tym amerykańskim. Wśród objętych sankcjami chińskich urzędników jest Chen Chunying, który kieruje północno-zachodnim regionem Sinciang, gdzie ponad milion członków mniejszości muzułmańskich zostało uwięzionych w tym, co Chiny nazywają „centrami reedukacji”.

Krytycy porównali obozy do więzień, na które więźniowie skazani są w postępowaniu politycznym. Więźniowie mają być zmuszani do wyparcia się swojej religii, języka i kultury oraz poprzysięgnięcia wierność partii komunistycznej i jej przywódcy, Xi Jinpingowi. W dochodzeniu Associated Press odkryto również zarzuty, że kobiety z głównie ujgurskiej grupy etnicznej są zmuszane do stosowania kontroli urodzeń lub poddania się mimowolnej sterylizacji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać