aircraft-63032_1920

Chińskie samoloty bojowe naruszyły strefę obrony przeciwlotniczej Tajwanu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Tajwan poinformował w niedzielę, że w jego strefie identyfikacji obrony powietrznej znalazło się 19 chińskich samolotów bojowych. W ostatnich miesiącach Chiny powtarzają misje w pobliżu Tajwanu.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w niedzielę, że do strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) wkroczyły chińskie odrzutowce, w tym: 10 myśliwców J-16 i cztery Su-30, cztery bombowce H-6 (które mogą przenosić broń jądrową) oraz samolot do zwalczania okrętów podwodnych. W odpowiedzi Tajwan rozpoczął monitorowanie chińskich odrzutowców poprzez system rakietowy oraz wysłał samoloty bojowe, które miały odstraszyć chińskie samoloty.

Chiny coraz częściej wysyłają samoloty do ADIZ. 24 stycznia do tajwańskiej strefy ochrony wleciało 15 chińskich odrzutowców, 12 kwietnia – 25. Największa liczba samolotów, które naruszyły strefę została wysłana w czerwcu – 28 samolotów bojowych.

Chiny nie podały powodu zorganizowania misji, jednak najczęściej do naruszenia przestrzeni powietrznej Tajwanu dochodzi w ramach akcji odwetowych wobec polityk lub poparcia udzielanego Republice Chińskiej, którą Chiny kontynentalne uznają za swoją prowincję. Strefa identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) jest obszarem poza terytorium i przestrzenią powietrzną kraju, jednak obce statki powietrzne są w niej nadal identyfikowane, monitorowane i kontrolowane w interesie bezpieczeństwa narodowego. W niedzielę Polska przekazała Tajwanowi 400 tys. dawek szczepionek koncernu AstraZeneca.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama