usa-gfe01b62d1_1920

Chińska armia zawodowała trzeci lotniskowiec

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W piątek w stoczni Jiangnan w Szanghaju zwodowano lotniskowiec Fujian, trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Lotniskowiec Fujian nazwano na cześć prowincji graniczącej z Tajwanem.
Reklama

Jest to pierwszy lotniskowiec w całości opracowany i zbudowany w Chinach; ma wyporność ponad 80 tys. ton i został wyposażony w elektromagnetyczne katapulty, które ułatwiają start samolotów. W najbliższym czasie mają się odbyć próby cumowania i testy systemów nawigacyjnych lotniskowca.

Na uzbrojeniu chińskiej marynarki znajdowały się dotąd dwa lotniskowce, które jednak nie posiadają katapult, lecz rampy startowe. Tylko Stany Zjednoczone mają więcej jednostek jednostek pływających (11). Zwodowanie Fujian pokazuje rosnące możliwości chińskiego wojska w czasie rosnących napięć ze Stanami Zjednoczonymi, które wiążą się z roszczeniami Chin do Tajwanu i do Morza Południowochińskiego. Rząd USA wciąż oskarża Chiny o wywieranie presji militarnej na Tajwan. Senatorowie USA, chcąc zwiększyć wsparcie dla Tajwanu, w czwartek zaproponowali wprowadzenie ustawy, któraprzewiduje sankcje wobec Chin za jakąkolwiek agresję na Tajwan. Ustawa gwarantowałaby też finansowanie wojskowe dla Tajwanu w wysokości 4,5 mld dolarów (w ciągu 4 lat). Na jej podstawie Tajwan stałby się głównym sojusznikiem USA spoza NATO.

– Ponieważ Pekin nadal stara się zmusić i izolować Tajwan, nie powinno być żadnych wątpliwości ani niejasności co do głębi i siły naszej determinacji, by stanąć po stronie mieszkańców Tajwanu i ich demokracji” – powiedział senator Bob Menendez, jeden z pomysładawców ustawy.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać