24742877367_cff3ff1428_k

China Daily cenzoruje list europejskich dyplomatów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
China Daily, największy, anglojęzyczny dziennik wydawany w Chińskiej Republice Ludowej, opublikował w środę list ambasadorów UE wzywający do ściślejszej współpracy Europy z Pekinem, co wydawało się stanowić europejską próbę podjęcia inicjatywy dyplomatycznej w sytuacji braku globalnego przywództwa USA podczas pandemii – donosi POLITICO.

Rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych powiedział, że Bruksela żałuje, że oryginalny list nie został „w całości opublikowany przez China Daily”. Zauważył również, że tekst nie mógłby zostać opublikowany bez zielonego światła ze strony chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Ocenzurowane zdanie odnosiło się do „wybuchu koronawirusa w Chinach, a następnie rozprzestrzenienia się epidemii na resztę świata w ciągu ostatnich trzech miesięcy”. Europejska Służba Działań Zewnętrznych oświadczyła, że ​​zgodziła się na obcięcie słów ze „znaczną niechęcią” i ustąpiła tylko dlatego, że uznała, iż należy podkreślić korzyści płynące ze współpracy UE-Chiny w zakresie „zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju, praw człowieka, wielostronności i globalnej reakcji na koronawirusa.”. W liście wezwano UE i Chiny do współpracy w globalnej walce z koronawirusem i do kierowania ożywieniem gospodarczym, obiecując współpracę we wszystkim, od badań nad szczepionkami po handel wielostronny [LINK].

Na znak protestu, ambasady Niemiec, Francji i Włoch w Pekinie opublikowały pełny list z odniesieniem do choroby pochodzącej z Chin i rozprzestrzeniającej się stamtąd. Natomiast Gunnar Wiegand, dyrektor zarządzający ds. Azji i Pacyfiku w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, podał dalej wersję cenzurowaną w China Daily.

foto: EU-China Summit in Brussels

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać