dna-3539309_1920

CEO BioNTech: jest wysoce prawdopodobne, że odpowiedź immunologiczna szczepionki może również poradzić sobie z nowymi wariantami wirusa

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niemiecka firma farmaceutyczna BioNTech jest przekonana, że jej szczepionka na koronawirusa działa przeciwko nowemu wariantowi w Wielkiej Brytanii, ale potrzebne są dalsze badania, aby mieć całkowitą pewność, powiedział we wtorek jej dyrektor naczelny Ugur Sahin.

Wariant, wykryty głównie w Londynie i południowo-wschodniej Anglii w ostatnich tygodniach, wzbudził obawy na całym świecie ze względu na oznaki, że może się łatwiej rozprzestrzeniać. Chociaż nic nie wskazuje na to, że powoduje on poważniejszy przebieg choroby, wiele krajów w Europie i poza nią ograniczyło podróżowanie z Wielkiej Brytanii.

„W tej chwili nie wiemy, czy nasza szczepionka jest również w stanie zapewnić ochronę przed tym nowym wariantem” – powiedział dyrektor generalny Ugur Sahin na konferencji prasowej dzień po zatwierdzeniu szczepionki do użytku w Unii Europejskiej. „Jednak z naukowego punktu widzenia jest wysoce prawdopodobne, że odpowiedź immunologiczna tej szczepionki może również poradzić sobie z nowymi wariantami wirusa”. Sahin powiedział, że białka w wariancie brytyjskim są w 99% takie same jak w dominujących szczepach i dlatego BioNTech ma „naukowe zaufanie”, że jego szczepionka będzie skuteczna. „Ale dowiemy się o tym tylko wtedy, gdy eksperyment się zakończy i będziemy potrzebować około dwóch tygodni od teraz, aby uzyskać te dane” – powiedział. „Prawdopodobieństwo, że nasza szczepionka zadziała … jest stosunkowo wysokie”.

Sahin powiedział, że gdyby trzeba było dostosować szczepionkę do nowego wariantu, firma mogłaby to zrobić za około 6 tygodni, chociaż organy regulacyjne mogą być zmuszone do zatwierdzenia zmian.

Szczepionka BioNTech, która została opracowana we współpracy z amerykańską firmą farmaceutyczną Pfizer, została dopuszczona do użytku w ponad 45 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i UE. Zastrzyki otrzymały już według danych monitorowanych przez Bloomberg – ponad 2,1 miliona osób.

Firmy przekazały regulatorom dane pokazujące, że szczepionka pod marką COMIRNATY w Europie jest w 95% skuteczna w zapobieganiu zakażeniu COVID-19. Wszystkie kraje w całej UE, które zażądały dawek, otrzymają je w ciągu najbliższych pięciu dni, a w przyszłym tygodniu nastąpią dalsze dostawy” – powiedział Sean Marett, dyrektor handlowy BioNTech. Firma dystrybuuje superschłodzone partie szczepionki w całym 27-państwowym bloku ciężarówkami i samolotami z fabryki Pfizer w Belgii. UE zamówiła 200 milionów dawek szczepionki, z opcją 100 milionów więcej.

Marett powiedział, że BioNTech bada sposoby na dostarczenie ponad 1,3 miliarda dawek obecnie planowanych na całym świecie w 2021 r. „Jako BioNTech zawsze jesteśmy zainteresowani znalezieniem obiektów, które mogłyby pomóc w zwiększeniu produkcji w przyszłym roku” – powiedział The Associated Press, powołując się na niedawne przejęcie fabryki w Niemczech od Novartis. „Chcielibyśmy dokonać bardzo szybkich transakcji, gdybyśmy mogli”.

BioNTech oczekuje, że popyt na szczepionki COVID będzie w przyszłości kontynuowany. „Ten wirus nie zniknie” – powiedział Marett w wywiadzie dla AP. „Będzie z nami przynajmniej przez następną dekadę, dlatego ważne jest, aby ludzie, którzy tak zdecydują, zostali zaszczepieni”.

Nadal nie jest również jasne, jak długo utrzymuje się odporność nadana szczepionce. „Jest całkiem możliwe, że będziemy musieli podać zastrzyk przypominający” – powiedział Marett.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać