49639684266_7f82821a75_o

CBOS: większość Polaków docenia działania rządu wobec pandemii COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„W ostatnich tygodniach pogorszyły się opinie o skuteczności działań rządu w walce z epidemią. Nadal jednak dominuje pogląd, że obecny gabinet dobrze radzi sobie w tym zakresie” – twierdzą autorzy raportu CBOS „Rząd wobec epidemii – oceny w drugiej połowie czerwca”.

Starania rządu docenia ogółem 65% badanych, o 5 punktów procentowych mniej niż na przełomie maja i czerwca. Z 25% do 29% wzrósł odsetek osób negatywnie oceniających działania rządu w walce z epidemią.

Opinie o skuteczności działań rządu w zwalczaniu epidemii różnicowane są na podstawie cech  społeczno-demograficznych adanych. Najlepiej dokonania rządu w tym oceniają ludzie wieku 55-64 lat (70% ocen pozytywnych) i starsi (76%), mieszkańcy wsi (72%), badani z wykształceniem podstawowym (78%) i zasadniczym zawodowym (77%), ankietowani o miesięcznych dochodach per capita w gospodarstwie domowym poniżej 1500 zł (73%).

Stosunkowo najbardziej krytyczni wobec działań rządu są ludzie młodzi: do 24.roku życia (42% ocen negatywnych), mieszkańcy największych miast – liczących co najmniej pół miliona ludności (48%), osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (44% ankietowanych z wyższym wykształceniem, 40% badanych o miesięcznych dochodach per capita od 3000 zł wzwyż.

– Zadowolonych z efektów działań rządu jest 85 proc. badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne. Osoby identyfikujące się z lewicą nieco częściej uważają, że rząd radzi sobie z epidemią źle (49 proc.) niż dobrze (45 proc.)  – twierdzą autorzy w raporcie CBOS.

W ostatnich tygodniach nasiliły się jednak obawy dotyczące tempa znoszenia ograniczeń związanych z epidemią. Z 31% do 43% wzrósł odsetek osób przekonanych, że rząd zbyt szybko łagodzi obostrzenia i restrykcje. Jednocześnie z 48% do 39% zmalał odsetek twierdzących, że robi to w odpowiednim tempie. 10%, spadek o 2 punkty procentowe – uważa, że ograniczenia znoszone są zbyt wolno.

WARTO PRZECZYTAĆ: Komunikat z badań. „Rząd wobec epidemii – oceny w drugiej połowie czerwca”.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać