At 11:30 the Gou Wu has now been taking place for two and a half hours. The patience of the police is diminished. More officers flood the scene and push everyone onto the sidewalk. They posture as if they will clear the streets with force.

Byli ustawodawcy z Hongkongu aresztowani w związku z protestem przeciwko ustawie o hymnie narodowym Chin

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Trzech byłych deputowanych zostało aresztowanych w środę za próbę zakłócenia debaty nad ustawą kryminalizującą krytykę hymnu narodowego Chin w Radzie Legislacyjnej Hongkongu na początku tego roku, według ich relacji w mediach społecznościowych.

Chu Hoi-dick, Ray Chan i Ted Hui powiedzieli w osobnych postach na Facebooku, że zostali zatrzymani w związku z incydentami w maju i czerwcu, podczas których zakłócili oni obrady rady z wykorzystaniem zgniłej rośliny. Sześcioczęściowa ustawa o hymnie narodowym weszła w życie 12 czerwca pomimo protestów opozycji. Dyktuje ona przepisy dotyczące odegrania hymnu ChRL „Marsz ochotników” i wymaga od obywateli, aby podczas jego odtwarzania „stanęli uroczyście i z godnością”. Rządząca na Tajwanie Demokratyczna Partia Postępu (DPP) również potępiła aresztowania. „To posunięcie całkowicie narusza władzę ustawodawczą”. Policja potwierdziła, że aresztowała trzech miejscowych mężczyzn za działania, z zamiarem wyrządzenia krzywdy innym i usiłowaniem użycia szkodliwych substancji. Później policja powiedziała, że wszyscy trzej zostali zwolnieni za kaucją i w czwartek wezmą udział w procesie w sądzie West Kowloon. Po ich uwolnieniu Hui powiedział DPA, że został aresztowany pod czterema zarzutami, które wiązały się z wniesieniem zgniłej rośliny podczas posiedzenia Rady Legislacyjnej 28 maja i 4 czerwca.

„Dzisiejsze aresztowanie było aresztowaniem arbitrażowym” – powiedział Hui, dodając, że ingerencja Pekinu w postępowanie legislacyjne w Hongkongu była przestępstwem. „Policja i reżim, ta tyrania – nie tolerują już żadnych poglądów opozycji ani sprzeciwu” – dodał. „Mieszkańcy Hongkongu nigdy nie cofną się w walce o wolność i demokrację, bez względu na to, ile spraw sądowych stanie przed nami”.

W zeszłym tygodniu 15 opozycyjnych deputowanych złożyło rezygnację po tym, jak czterech ich kolegów zostało pozbawionych mandatu za „zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu”, blokując rządowe projekty, stosując obstrukcję parlamentarną i popierając protesty w Hongkongu. Wcześniej komisja stała chińskiego parlamentu przyjęła rezolucję, która pozwala władzom autonomii na ekspresową dyskwalifikację deputowanych. Od takiej decyzji deputowany nie może się odwołać do sądu.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać