5007336171_6ba2e64fe8_o

Bukowe lasy Bieszczad znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO rozszerzył listę obiektów Starożytnych i Pradawnych Lasów Bukowych Karpat i innych regionów Europy o 9 państw. Polskie Bieszczady znalazły się wśród miejsc światowego dziedzictwa.

Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego weszły we wtorek w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”. Wraz z Polską do obiektu dołączyły obszary z Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Włoch, Macedonii Północnej, Słowacji i Szwajcarii. Łącznie są to teraz 94 obszary w 18 krajach.

Rezerwaty bukowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego zajmują blisko 3300 ha. Jak podaje Centrum Światowego Dziedzictwa, obiekty, które znalazły się na liście, stanowią przykład „stosunkowo niezakłóconych, złożonych lasów strefy umiarkowanej i wykazują szerokie spektrum kompleksowych wzorców ekologicznych i procesów czystych i mieszanych drzewostanów buka europejskiego w różnych warunkach środowiskowych”.

Uniwersalna wartość pradawnych lasów bukowych Karpat i dawnych lasów bukowych Niemiec polega na tym, że jest niezbędna do zrozumienia historii i ewolucji gatunku fagus (buk), posiadającego znaczenie globalne. Buk jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych strefy umiarkowanej.

Źródło: WHC, PAP
foto: Małgorzata Durkalec-Żytyńska / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama