britain-g70dba1872_1280

Brytyjski Sąd Najwyższy blokuje niepodległościowe referendum w Szkocji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według orzeczenia brytyjskiego Sądu Najwyższego władze Szkocji nie mogą przeprowadzić referendum niepodległościowego bez zgody Londynu. Nowe referendum miało się odbyć 19 października 2023 r.

„Ustawa o Szkocji daje parlamentowi szkockiemu ograniczone uprawnienia. W szczególności parlament szkocki nie ma uprawnień do stanowienia prawa w odniesieniu do spraw, które są zastrzeżone dla parlamentu Zjednoczonego Królestwa w Westminsterze” – odczytywał orzeczenie przewodniczący Sadu Najwyższego, lord Reed.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon odniosła się do decyzji w mediach społecznościowych. Nie kryjąc rozczarowania przyznała, że uznaje orzeczenie. „Choć jestem rozczarowana, szanuję orzeczenie Sądu Najwyższego, ono nie stanowi prawa, tylko je interpretuje. Prawo, które nie pozwala Szkocji na wybór własnej przyszłości bez zgody Westminsteru, obnaża jako mit wszelkie pojęcie Wielkiej Brytanii, jako dobrowolnego partnerstwa i przemawia za suwerennością” – napisała na Twitterze.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać