vaccine-4946479_1920

Brytyjski regulator wydaje ostrzeżenie o alergii na szczepionkę przeciw COVID-19 firm Pfizer / BioNTech

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Brytyjski regulator leków zalecił osobom ze „znaczącą” historią alergii, aby nie przyjmowały szczepionki Pfizer / BioNTech COVID-19 po tym, jak dwóch pracowników służby zdrowia doznało reakcji alergicznej na zastrzyk.

Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) udzieliła NHS porady zapobiegawczej. Ufa, że każdy, kto ma historię „znaczących” reakcji alergicznych na leki, żywność lub szczepionki, nie powinien otrzymać zastrzyku. Oznacza to, że osoby, u których w przeszłości występowały reakcje anafilaktyczne, nie powinny otrzymywać szczepionki Pfizer / BioNTech.

W oświadczeniu dyrektor medyczny angielskiej National Health Service (NHS) Stephen Powis powiedział, że rada została wydana po zachorowaniu dwóch osób z historią poważnych alergii. Dodał, że takie ostrożnościowe rady ze strony MHRA są standardową praktyką. „Jak to jest w przypadku nowych szczepionek, MHRA prewencyjnie doradza, żeby osoby ze znaczną historią reakcji alergicznych nie przyjmowały tej szczepionki” – powiedział, dodając, że obaj pacjenci „wracają do zdrowia”.

Wszystkie szpitale zaangażowane w program szczepień zostały poinformowane, a pacjenci, którzy mają otrzymać szczepionkę, zostaną zapytani o historię reakcji alergicznych przed szczepieniem.
June Raine, szef MHRA, potwierdził przed Komisją Naukowo-Technologiczną Parlamentu Brytyjskiego, że miały miejsce dwie reakcje alergiczne i że „nie była to cecha” wykryta podczas prób. Pfizer powiedział niemieckiej agencji prasowej, że zarówno amerykańska firma farmaceutyczna, jak i BioNTech wspierają MHRA w jej dochodzeniu.
„Jako środek zapobiegawczy, MHRA wydała tymczasowe wytyczne dla NHS podczas prowadzenia dochodzenia w celu pełnego zrozumienia każdego przypadku i jego przyczyn” – powiedział rzecznik.

„W kluczowym badaniu klinicznym III fazy szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana, bez poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa zgłoszonych przez niezależny komitet ds. monitorowania danych. W badaniu wzięło do tej pory ponad 44 000 uczestników, z których ponad 42 000 otrzymało drugą szczepionkę”.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać