Reklama
Reklama
forum-0569546671-1900x1007

Brytyjscy prawodawcy uchwalili umowę handlową z UE po Brexicie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Brytyjscy prawodawcy zatwierdzili w środę porozumienie handlowe premiera Borisa Johnsona z Unią Europejską po brexicie. Wielka Brytania i Unia Europejska podpisały porozumienie w środę, a brytyjski parlament zakończy jego realizację, kończąc czteroletnie negocjacje.
Reklama

Obie strony stwierdziły, że jest to szansa na rozpoczęcie nowego rozdziału w stosunkach powstałych podczas odbudowy Europy po drugiej wojnie światowej. Johnson na specjalnie zwołanym posiedzeniu parlamentu powiedział, że ma nadzieję współpracować „ręka w rękę” z UE, gdy jej interesy się zrównają, wykorzystując nowo odkrytą suwerenność Wielkiej Brytanii do przekształcenia brytyjskiej gospodarki.

„Brexit to nie koniec, ale początek” – powiedział Johnson. „Odpowiedzialność teraz spoczywa na nas wszystkich, aby jak najlepiej wykorzystać odzyskane moce, narzędzia, które wzięliśmy z powrotem w nasze ręce”. Niższa izba Parlamentu zagłosowała za umową 521 do 73.

Brytyjska królowa Elżbieta ostatecznie zatwierdziła ustawodawstwo, które umożliwiło rządowi wdrożenie i ratyfikację umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Tak zwana zgoda królewska była faktycznie pieczęcią dla prawa, które przeszło przez parlament.

„House of Lords jest powiadamiany o ustawie Royal Assent to the European Union (Future Relationship) Act”, poinformowała Izba Lordów na Twitterze po północy. Wcześniej, na tle flag UE, najwyżsi urzędnicy UE podpisali traktaty zawarte 24 grudnia w celu zachowania brytyjskiego bezcłowego i bezkontyngentowego dostępu do 450 milionów konsumentów bloku.

„Niezwykle ważne jest, aby Unia Europejska i Wielka Brytania patrzyły w przyszłość z myślą o otwarciu nowego rozdziału w ich stosunkach” – oświadczyła UE. Wielka Brytania formalnie opuściła UE prawie rok temu, a nowa umowa o partnerstwie od 1 stycznia reguluje stosunki we wszystkim, od handlu po transport, połączenia energetyczne i rybołówstwo.

Po podpisaniu umowy przez obie strony umowa będzie obowiązywać do końca lutego, do czasu ostatecznego zatwierdzenia przez Parlament Europejski w celu jej trwałego charakteru.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama