Demonstracja Black Life Matters w Brukseli, czerwiec 2020 r. (Zdjęcie: Groupe OBSCURESCENCE / Black Lives Matter / Bruksela)

Dlaczego 97 proc. posłów do Parlamentu Europejskiego to biali ludzie? „Brak różnorodności etnicznej w instytucjach UE jest wstydliwy”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Tylko trzy procent posłów do PE to osoby kolorowe; nie ma ani jednego czarnoskórego komisarza i nigdy nie było – piszą w artykule opublikowanym przez EUobserver Alice Bah Kuhnke i Pierrette Herzberger-Fofana, posłanki do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Zielonych.

W liście opublikowanym przez EUobserver posłanki do Parlamentu Europejskiego Alice Bah Kuhnke i Pierrette Herzberger-Fofana piszą, że „Unia Europejska nie jest wyjątkiem od problemu” rasizmu i dyskryminacji, a one same kilkukrotnie były zatrzymywane przez pracowników ochrony PE, choć nie spotykało to żadnego z ich białych kolegów.

Działaczki Europejskiej Partii Zielonych zwracają uwagę na obecność w Europie dyskryminacji i zinstytucjonalizowanego rasizmu, podkreślając, że na kontynencie europejskim, w którym żyje 15 milionów ludzi afrykańskiego pochodzenia ataki na tle rasowym są powszechne.

„Wstydliwym” nazywają posłanki „brak różnorodności etnicznej w instytucjach UE”.

Jak podają, Unia Europejska powinna odzwierciedlać ludzi, których reprezentuje – nie tylko w Parlamencie Europejskim: „Tylko trzy procent posłów do PE to osoby kolorowe; nie ma ani jednego komisarza innego koloru i nigdy nie było. Liczby te są wynikiem zarówno zinstytucjonalizowanego rasizmu, jak i dyskryminacji” – uważają posłanki, wzywając do aktualizacji strategii różnorodności i integracji Komisji Europejskiej, wdrażając je do wszystkich instytucji europejskich.

Alice Bah Kuhnke, Pierrette Herzberger-Fofana wspólnie z posłanką Monicą Semedo są autorkami listu czterech grup politycznych Parlamentu Europejskiego wzywającego Komisję do uznania i potępienia systemowego rasizmu i brutalności policji w Unii Europejskiej.

WARTO PRZECZYTAĆ: Black MEPs: Why no non-white EU commissioners?

foto: Demonstracja Black Live Matters w Brukseli, czerwiec 2020 r. (Zdjęcie: Groupe OBSCURESCENCE / Black Lives Matter / Bruksela)

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać