41203338315_c249d4f3f8_o

Brak jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy i kwestii praworządności

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem praworządności. Mechanizm ten mógłby zostać uruchomiony w przypadku niewłaściwego wykorzystania środków unijnych, na przykład w przypadku korupcji lub oszustwa. Uwzględniono również zagrożenia dla niezależności sądownictwa.

Rozporządzenie przyjęto kwalifikowaną większością głosów podczas posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER) państw członkowskich przy Unii Europejskiej.

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth wezwał we wtorek Polskę i Węgry do rezygnacji z weta w sprawie kluczowej decyzji niezbędnej do przyjęcia pakietu ożywienia gospodarczego, podkreślając znaczenie odblokowania długoterminowego budżetu o wartości 1,1 biliona euro i 750 miliardów euro. funduszu odbudowy. „Nasi obywatele wszystkich państw członkowskich liczą na nasze wsparcie. Nie ma usprawiedliwienia dla dalszych opóźnień” – powiedział Michael Roth przed wideokonferencją ze swoimi odpowiednikami z UE.

Rzecznik prasowy węgierskiego premiera Viktora Orbana Bertalan Havasi powiedział w poniedziałek, że Orban napisał list do niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym zapowiedział weto budżetu i funduszu odbudowy. „Nie ma zgody co do niczego, dopóki nie jest to uzgodnione przez wszystkich” – napisał Orban. W Warszawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył na konferencji prasowej w poniedziałek, że „nie będzie zgody na ten mechanizm” i że taki mechanizm „radykalnie ograniczy suwerenność Polski”.

Ministrowie do spraw europejskich UE mają przedyskutować kwestię impasu we wtorek, a jeśli pozostanie on nierozwiązany, przywódcy bloku mogą ją omówić na szczycie wideokonferencji w czwartek wieczorem. Tegoroczne negocjacje ram finansowych oraz funduszu odbudowy są szczególnie istotne, ponieważ Europa walczy o wyjście z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa. Budżet ma wejść w życie 1 stycznia, a urzędnicy chcą, aby umowa została zatwierdzona w ciągu kilku tygodni.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać