Blockchain Deployment Toolkit to ponad 200-stronnicowy raport prezentujący 14 różnych modułów określających zmienne warunkujące sukces w projektach wdrożeniowych wykorzystujących blockchain. Dokument zawiera listy kontrolne, instrukcje, wyjaśnienia i oceny ryzyka dotyczące problemów podatkowych i prywatności danych; tworzenia konsorcjum, jego ekosystemu i modelu zarządzania; rozwoju sieci publicznych i prywatnych; bezpieczeństwa cybernetycznego; interoperacyjności oraz tożsamości cyfrowej. Zestaw narzędzi zawarty w Blockchain Deployment Toolkit przede wszystkim służy w procesie podejmowania decyzji, warunkującym zastosowanie danej technologii w organizacji.
Autorzy raportu wyróżniają blockchain jako naturalną ewolucję technologiczną przeznaczaną dla firm i rządów, a wyłaniającą się w wyniku kryzysu zdrowia publicznego. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego zastosowanie przedstawionego zbioru wytycznych jest kluczowe dla usprawnienia funkcjonowania światowego handlu po pandemii COVID-19.
„Argument dotyczący stosowania technologii blockchain jest silny, ponieważ pandemia COVID-19 podkreśliła potrzebę zastosowania bardziej odpornych globalnych łańcuchów dostaw, korzystających z zaufanych danych, które prowadzić będą do ożywienia gospodarczego, możliwego dzięki digitalizacji światowego handlu” – napisali autorzy raportu. Zdaniem Nadii Hewett, jednej z liderek projektu, pandemia może zmusić firmy każdej wielkości do ponownego rozważenia swoich sieci zależności technologicznych i wpłynąć na decyzję o posunięciu się naprzód w rozwoju, wykorzystując najnowsze technologie, w tym blockchain.
Istotne dla realizacji projektu było urzeczywistnienie metodologii w programach pilotażowych. Blockchain Deployment Toolkit zastosowano we współpracy z Abu Dhabi Digital Authority w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz z Saudi Aramco. W obu przypadkach zestaw narzędzi zapewnił organizacjom jasną listę kontrolną, służącą do sprawnego wdrożenia technologii w działaniu organizacji.
Zdaniem autorów projektu, wiele z przedstawionych wytycznych może skutecznie usprawnić funkcjonowanie globalnego łańcucha dostaw i zapewnić jego odporność, która według Światowego Forum Ekonomicznego – nigdy nie była tak ważna.