Reklama
Reklama
injection-5722329_1920

Blisko pół miliona zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek w Polsce potwierdzono 4 835 nowych przypadków koronawirusa – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 291 kolejnych osób. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 1 443 804. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 33 698 osób. – Obserwujemy rzeczywiście spadek liczby zakażonych odnotowywanych w codziennych raportach. Uprzedniego tygodnia było to w granicach 60 tys. zakażonych, ostatniego tygodnia jest to ponad 40 tys. odnotowanych przypadków zakażenia – zwrócił uwagę w poniedziałek rzecznik Ministertwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek do Polski dotarła kolejna transza szczepionek od firmy Pfizer/ BioNTech. Z uwagi na zmiany w dystrybucji szczepionek do połowy lutego Polska otrzyma ok. 366 tys. mniej dawek szczepionki Pfizer. W poniedziałek z planowanych uprzednio 360 tys. remediów, do Polski zostało dostarczonych około 180 tys. Obecnie Ministerstwo Zdrowia opracowało zaktualizowany harmonogram, który przewiduje m.in. wydłużenie szczepień dla grupy „0”. Dotąd w Polsce zaszczepiono już blisko 500 tys. osób. Szczepienia grupy 0 mają się zakończyć w lutym, a jeszcze w pierwszym kwartale powinny być zaszczepieni seniorzy powyżej 80 roku życia. W tej grupie, spośród 1,7 miliona osób, dotąd na szczepienia zarejestrowało się blisko pól miliona.

Koncerny Pfizer i BioNtech podjęły decyzję o zmniejszeniu dostaw szczepionek do Europy, celem modyfikacji procesów produkcyjnych, które mają zapewnić koncernom możliwość zwiększenia mocy produkcyjnych w drugim kwartale. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone od 15 lutego.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama