EjPklUeWAAAdgi2

Blisko 2000 zakażeń: najwięcej od początku epidemii w Polsce

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1967 osób. Jest to największy dobowy wzrost zakażeń od początku stanu epidemii w Polsce.

Z powodu COVID-19 zmarło dzisiaj 30 osób. Najwięcej przypadków wykryto w woj. małopolskim (285), mazowieckiem (268), pomorskim (180), kujawsko-pomorskim (179), wielkopolskim (173), śląskim (148), łódzkim (117), podkarpackim (107), warmińsko-mazurskim (102), lubelskim (98), dolnośląskim (96), podlaskim (64), zachodniopomorskim (58), świętokrzyskim (43), lubuskim (28), opolskim (21).

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w czwartek projekt rozporządzania Rady Ministrów, dotyczące powiatów i miast na prawach powiatu, które mają od soboty znaleźć się w strefach czerwonej i żółtej.

Od soboty w czerwonej strefie znajdzie się 16 powiatów i miasto Sopot, a w żółtej 28 powiatów i miasta: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin. Projekt został skierowany do podpisu premiera.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w Polskim Radiu 24 większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach; „nie będzie już upominania, będą kary”. Minister odniósł się także do okresu Wszystkich Świętych, podczas którego wielu Polaków podróżuje.

– Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres (…) abyśmy ograniczali te nasze wyjazdy – powiedział Kraska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, które wprowadzi nowe limity osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób, w czerwonej – do 50 osób. W strefie czerwonej wprowadzone zostanie także ograniczenie działalności pubów, restauracji i barów do godziny 22:00. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywać także w strefie żółtej. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że pacjent z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, przy braku objawów, mógł być skierowany na izolację domowa. Pacjent w izolacji będzie mógł się skonsultować z lekarzem w formie teleporady bądź w formie wizyty tradycyjnej.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać