vaccine-6165772_1920

Blisko 20 tys. nowych zakażeń i 398 zgonów z powodu COVID-19 w Polsce

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Najnowsze dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia informują o 19 936 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 398 zgonach. We wtorek w Polsce ruszyły także powszechne, darmowe szczepienia przeciw grypie.
Reklama

Wtorkowe dane na temat COVID-19 wskazują, że województwem z najwyższą liczbą zakażeń jest Mazowsze – 3756 przypadków.

Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „w ciągu tygodnia do trzech musimy liczyć się ze wzrostem liczby zakażeń”. Jak przewidują epidemiolodzy z Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, w czasie IV fali dzienna liczba zakażeń może sięgać ponad 30 tys., a w ciągu całej fali życie może stracić około 60 tys. Polaków.

– Wszystko wskazuje na to, że szczyt czwartej fali nastąpi w pierwszym tygodniu grudnia. Wtedy, będziemy mieć do czynienia z dzienną liczbą zakażeń w wysokości ponad 30 tys. zakażeń. Średnia tygodniowa może być w granicach 28 tys. zakażeń, czyli będą to dramatyczne liczby – powiedziała Maria Gańczyk z Collegium Medicum UZ.

Jak poinformował minister Niedzielski, rząd nie planuje zaostrzania restrykcji. Podjęta została jednak decyzja o skróceniu okresu podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 o jeden miesiąc dla pacjentów powyżej 50. roku życia (do 5 miesięcy).

We wtorek ruszyły powszechne, darmowe szczepienia przeciw grypie. Dorośli mogą zaszczepić się w jednym z blisko 3 tys. punktów szczepień do 31 marca 2022 r. (lub wyczerpania rezerw szczepionki w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych). Jak przekazuje minister Niedzielski szczepienia przeciw grypie, której sezon rozpoczął się w październiku, są ważne w czasie trwania IV fali pandemii.

– Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach –  podkreślił w poniedziałek minister Niedzielski.

Do skorzystania z bezpłatnego szczepienia nie będzie wymagana recepta.

 

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać