facebook-1905890_1920

Błędna zmiana konfiguracji Facebooka wywołała awarię mediów społecznościowych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Poniedziałkowa awaria mediów społecznościowych Facebooka trwała blisko 6 godzin, utrudniając dostęp do platform około 3,5 mld użytkownikom. Według koncernu „pierwotną przyczyną tej awarii była błędna zmiana konfiguracji”

Awaria koncernu Facebook przyczyniła się do utrudnień m.in. na platformach Messenger, Whatsapp czy Instagram. Po usunięci błędów, Facebook oświadczył, że winnymi awarii były zmiany routerów, które koordynują ruch sieciowy między centrami danych. Natomiast według dyrektora ds. technologii w Cloudflare, Johna Grahama-Cumminga „Facebook i powiązane strony zniknęły z Internetu pod natłokiem aktualizacji BGP”.

W poniedziałek wieczorem koncern oświadczył, że nie znalazł dowodów na to, żeby podczas zakłóceń dane użytkowników zostały naruszone.

Rachel Tobac, haker i dyrektor generalny SocialProof Security, komentowała awarię Facebooka, mówiąc o uzależnieniu się ludzi od mediów społecznościowych. Według Tobac dzięki temu, że dzisiaj bez tych portali ludzie nie umieją inaczej kontaktować się z otoczeniem, są bardziej podatni na manipulacje i socjotechniki wykorzystywane przez hakerów. Jak dodała Tobac podczas podobnych awarii użytkownicy często są oszukiwani poprzez maile obiecujące przywrócenie konta w mediach społecznościowych.

Według programu monitorującego działanie sieci – Downdetector – awaria Facebooka jest największą dotychczasową awarią. Wskutek problemów technicznych akcje firmy spadły o 4,9% (po wznowieniu działania systemu wzrosły o 0,5%). Dodatkowo według Standard Media Index, w czasie awarii Facebook tracił w samym USA ok. 545 tys. dolarów na godzinę.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama