vaccine-5895477_1920

Biden zamierza przekazać 500 milionów dawek szczepionek Pfizera i zachęca inne państwa do tego samego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W przemówieniu w czwartek w przeddzień szczytu Grupy G7 prezydent Joe Biden nakreśli plany dystrybucji przez USA 500 milionów dawek szczepionek na całym świecie, oprócz 80 milionów, które już obiecał przed końcem miesiąca. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Biden poprosi również innych przywódców G7, aby zrobili to samo.

Stany Zjednoczone stanęły w obliczu rosnącej presji, aby nakreślić swój globalny plan udostępniania szczepionek, zwłaszcza że nierówności w podaży na całym świecie stały się bardziej wyraźne, a zapotrzebowanie na szczepienia w USA gwałtownie spadło w ostatnich tygodniach. „Musimy skończyć z COVID-19, nie tylko w domu – co robimy – ale wszędzie” – powiedział Biden amerykańskim członkom służby dyplomatycznej w środę na pierwszym przystanku ośmiodniowej podróży, pierwszej od czasu objęcia urzędu. Dodał, że wysiłek „wymaga skoordynowanych, wielostronnych działań”. Nowe zobowiązanie USA polega na zakupie i przekazaniu 500 milionów dawek firmy Pfizer do dystrybucji za pośrednictwem globalnego sojuszu COVAX do 92 krajów o niższych dochodach i Unii Afrykańskiej, zapewniając pierwsze stałe dostawy szczepionki mRNA do krajów, które jej najbardziej potrzebują. Stany Zjednoczone są teraz największym dawcą szczepionek dla COVAX – programu, który do tej pory rozdystrybuował zaledwie 81 milionów dawek. Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że 500 milionów szczepionek zostanie wysłanych od sierpnia, a celem jest dystrybucja 200 milionów do końca roku. Pozostałe 300 milionów dawek zostanie wysłane w pierwszej połowie 2022 roku. „Jesteśmy w tej sytuacji, ponieważ odnieśliśmy wiele sukcesów w szczepieniu Amerykanów w domu” – powiedział Psaki w czwartek w wywiadzie dla CBS News. Prawie 64% dorosłych w USA otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a średnia liczba nowych pozytywnych przypadków i zgonów w USA jest teraz niższa niż w jakimkolwiek momencie od najwcześniejszych dni pandemii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w zeszłym tygodniu przewidywała, że ​​gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrośnie w tym roku w tempie 6,9%, co czyni ją jednym z niewielu krajów, dla których prognozy są teraz bardziej optymistyczne niż przed pandemią. Urzędnicy amerykańscy mają nadzieję, że szczyt zakończy się komunikatem pokazującym zobowiązanie krajów i narodów G7 do wsparcia zdrowia publicznego na całym świecie. „Nie przewiduję sporów w sprawie szczepionek. Przewiduję konwergencję” – powiedział dziennikarzom w środę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Sullivan powiedział, że przywódcy G7 „zbiegają się” wokół idei, że podaż szczepionek można zwiększyć na kilka sposobów, w tym przez kraje dzielące się większą ilością własnych dawek, pomagając zwiększyć globalne zdolności produkcyjne i robiąc więcej w całym „łańcuchu dostaw”.

W zeszłym tygodniu Biały Dom ujawnił plany przekazania początkowego przydziału 25 milionów dawek nadwyżki szczepionek za granicą, głównie za pośrednictwem programu COVAX wspieranego przez ONZ. Urzędnicy twierdzą, że jedna czwarta tej nadwyżki będzie trzymana w rezerwie na wypadek sytuacji nadzwyczajnych i dla USA do bezpośredniego dzielenia się z sojusznikami i partnerami, w tym z Koreą Południową, Tajwanem i Ukrainą.

Sullivan zauważył, że Biden wcześniej zobowiązał się do przekształcenia Stanów Zjednoczonych we współczesny „arsenał demokracji” dla szczepionek, ale ma również powody zdrowotne do rozpowszechniania szczepień – zapobiegając powstawaniu potencjalnie niebezpiecznych wariantów – a także geostrategicznych. Chiny i Rosja podzieliły się, z różnym powodzeniem, produkowanymi w kraju szczepionkami z niektórymi potrzebującymi krajami. Sullivan powiedział, że Biden „chce pokazać – jednocząc resztę światowych demokracji – że demokracje to kraje, które mogą najlepiej dostarczać pomoc dla ludzi na całym świecie”.

Wyprodukowane w USA szczepionki mRNA okazały się również bardziej skuteczne zarówno przeciwko oryginalnemu szczepowi, jak i bardziej niebezpiecznym wariantom COVID-19 niż bardziej konwencjonalne szczepionki produkowane przez Chiny i Rosję. Niektóre kraje, które odniosły sukces we wdrażaniu tych konwencjonalnych szczepionek, odnotowały jednak wzrost liczby przypadków.

Decyzja Bidena o zakupie szczepionek, jak powiedzieli urzędnicy, miała na celu zarezerwowanie ich jak największej liczby, także na wypadek przejęcia większości produkowanych remediów przez bogatsze narody, które mają środki do zawierania umów zakupowych bezpośrednio z producentami. Zaledwie w zeszłym miesiącu Komisja Europejska podpisała umowę na zakup aż 1,8 miliarda dawek Pfizera w ciągu najbliższych dwóch lat, co stanowi znaczną część nadchodzącej produkcji firmy – chociaż blok zastrzegł sobie prawo do przekazania części swoich dawek firmie COVAX.

Źródło: AP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać