50559399271_2e632d6b49_o

Biden wygrywa wybory w Arizonie, tradycyjnie republikańskim stanie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent elekt Joe Biden wygra wybory w stanie Arizona, prognozuje Edison Research. Jego zwycięstwo zapewni daje Demokratom 290 głosów które wyłaniają zwycięzcę wyborów prezydenckich. Do zwycięstwa w wyborach potrzebnych jest 270. Biden wygrywa również w głosowaniu powszechnym zdobywając o ponad 5,2 miliona głosów, czyli 3,4 punktu procentowego głosów więcej niż urzędujący prezydent Donald Trump.

Ponieważ kilka stanów nadal liczy głosy, matematyka wyborcza jest dla Trumpa niesprzyjająca. Republikański prezydent wielokrotnie twierdził, że wybory zostały zakłócone przez powszechne oszustwa, dotąd nie przedstawiając dowodów na poparcie swoich tez. Aby wygrać wybory Trump musiałby wygrać wybory w co najmniej trzech stanach, w których obecnie prowadzi Biden. Sztab wyborczy Trumpna złożyła pozwy kwestionujące liczbę głosów w poszczególnych stanach, chociaż niektóre zostały już odrzucone przez sędziów. Eksperci prawni stwierdzili, że spór ma niewielkie szanse na zmianę wyniku, a urzędnicy stanu stwierdzili, że nie widzą dowodów na poważne nieprawidłowości lub oszustwa.

Audyty liczenia ręcznego w ponad sześciu hrabstwach stanu Arizona, w tym w hrabstwie Maricopa, gdzie mieszka większość mieszkańców stanu, wykazały jedynie drobne rozbieżności – poinformował sekretarz stanu w czwartek. Audyty obejmują ręczne liczenie losowych kart do głosowania. Jak dotąd większość republikańskich urzędników i prawodawców publicznie poparła próbę podważenia wyników wyborów przez Trumpa i odmówiła uznania Bidena za prezydenta elekta. Jednak garstka republikańskich senatorów wezwała w czwartek administrację Trumpa, aby zezwoliła Bidenowi na otrzymywanie odpraw wywiadowczych, przyznając, że kandydat demokratów może ostatecznie zostać następnym prezydentem USA, nawet jeśli urzędujący nie uzna jego zwycięstwa. Prezydent elekt tradycyjnie otrzymuje takie informacje od służb wywiadowczych, aby dowiedzieć się o zagrożeniach stojących przed Stanami Zjednoczonymi przed objęciem urzędu.

„Nie uważam tego za propozycję wysokiego ryzyka. Po prostu myślę, że to część procesu przejścia” – powiedział senator John Cornyn. Inni republikańscy senatorowie również powiedzieli, że Biden powinien mieć dostęp do tajnych odpraw, w tym Lindsey Graham, zwolenniczka Trumpa, a także Ron Johnson, James Lankford i Chuck Grassley.

Biden, były wiceprezydent, który ma zostać drugim rzymsko-katolickim prezydentem Ameryki, po Johnie F. Kennedym w latach sześćdziesiątych, rozmawiał w czwartek z papieżem Franciszkiem, dziękując mu za jego „błogosławieństwo i gratulacje” oraz ślubując współpracę w takich kwestiach jak: zmiany klimatyczne i ubóstwo, powiedział jego zespół.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać