50559399271_2e632d6b49_o

Biden podpisuje rozkazy zakończenia „muzułmańskiego zakazu” i ponownie dołącza do porozumienia klimatycznego i WHO

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Zaledwie kilka godzin po objęciu prezydentury Joe Biden podpisuje szereg rozporządzeń wykonawczych, które zmieniają niektóre z kluczowych decyzji administracji Donalda Trumpa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał szereg rozporządzeń wykonawczych, memorandum i dyrektyw, które odwrócą niektóre z najbardziej dzielących polityk jego poprzednika Donalda Trumpa, w tym zniesienie tak zwanego „muzułmańskiego zakazu”, ponowne przystąpienie do porozumienia klimatycznego z Paryża i zakończenie procesu wycofywania się Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zaledwie kilka godzin po inauguracji w Kapitolu Stanów Zjednoczonych w środę, Biden podpisał 15 aktów wykonawczych, aby „cofnąć największe szkody administracji Trumpa”. Biden powiedział dziennikarzom z Gabinetu Owalnego, że „nie ma czasu do stracenia”.

„Niektóre z działań wykonawczych, które dziś podpiszę, pomogą zmienić przebieg kryzysu COVID. Będziemy walczyć ze zmianami klimatycznymi w sposób, którego nie robiliśmy do tej pory, oraz zwiększać równość rasową i wspierać inne niedoceniane społeczności” – powiedział, jak podała agencja informacyjna Reuters. Pierwszym dużym wyzwaniem Bidena, gdy wejdzie do Białego Domu, będzie walka z narastającą pandemią COVID-19, która do tej pory zabiła ponad 400 000 ludzi w całym kraju. W tym celu Biden podpisał w środę po południu rozkaz ustanowienia 100-dniowego obowiązku zasłaniania ust i nosa w całych Stanach Zjednoczonych i powołania koordynatora do zarządzania krajową reakcją na pandemię. Zapowiedział również, że Stany Zjednoczone pozostaną członkiem WHO, a dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, weźmie udział w trwającym posiedzeniu Zarządu WHO na czele delegacji USA.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać