DZYVY5KUQAAyoWM

Barbados ogłasza się republiką

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek Barbados ogłosił się republiką odłączając się od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Reklama

Barbados jest niezależnym państwem od 1966 r., jednak przez 55 lat nadal pozostawał częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii pod rządami królowej Elżbiety II. Pierwszy prezydent państwa – Dame Sandra Mason – została wybrana w październiku 2021 r. przez parlament. We wtorek Elżbieta II utraciła swój tytuł władcy państwa Barbados na rzecz prezydent Mason, a Barbados przekształcił się w republikę.

Barbados świętował ogłoszenie republiki podczas ceremonii, w której uczestniczyła m.in. premier Mia Mottley czy książę Walii Karol, który z ramienia Królestwa Wielkiej Brytanii wygłosił przemówienie, podkreślające trwałe więzi między Barbadosem a Wielką Brytanią. Swoje gratulacje uzyskania pełnej niepodległości przekazała także królowa Elżbieta II. Życząc szczęścia w przyszłości, określiła 30 listopada „doniosłym dniem” dla Barbadosu. – Przez lata nasze kraje cieszyły się partnerstwem opartym na wspólnych wartościach, wspólnym dobrobycie i bliskiej współpracy w szerokim zakresie zagadnień, w tym niedawnych pracach nad zmianami klimatycznymi – podkreślała w swoim orędziu Elżbieta II.

Kwestia nadania Barbadosowi tytułu republiki była dyskutowana przez dziesięciolecia. Kwestię jednak udało się posunąć do przodu premier Mia Mottley w ubiegłym roku. Barbados pozostanie jednak republiką Wspólnoty Narodów. Grupa zrzesza 54 krajów z Afryki, Azji, obu Ameryk i Europy.

Ostatnim krajem, który usunął zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii był Mauritius w 1992 r. Królestwo Wielkiej Brytanii nadal posiada 15 królestw, w tym w regionie Karaibów: Antiguę i Barbudę, Bahamy, Belizeę, Grenadę, Jamajkę, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucię i St. Wincentego.

Oprac. KR

 

foto: The Royal Family / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać