Armenian_Presidential_Elections_2008_Protest_Day_11_-_French_Embassy_Demonstration_2pm_people_demanding_APC_and_buses_to_leave-e1601299185335-ow4sbgo17nihmyckuihn8wzzsd5ujk8dxbuasfeb88

Azerbejdżan i Armenia toczą walki pomimo zawieszenia broni

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Azerbejdżan i Armenia wznowiły w poniedziałek walki w spornym regionie Górskiego Karabachu, pomimo zawieszenia broni, które weszło w życie w weekend. Obie strony wymieniły winę za złamanie pośredniczącego przez Rosję zawieszenia broni, które zostało uzgodnione w celu zakończenia walk, rozpoczętych w zeszłym miesiącu między sąsiednimi, byłymi republikami radzieckimi. Od początku konfliktu zginęło co najmniej 700 osób.

Jest to najbardziej śmiercionośny konflikt między Azerbejdżanem a Armenią od czasu wojny o Górski Karabach z lat 1988 – 1994. Shushan Stepanyan, rzecznik armeńskiej armii poinformował w poniedziałek o trwających ciężkich walkach na południu terytoriom Górskiego Karabachu. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev powiedział w międzyczasie w oświadczeniu na Twitterze, że armia Azerbejdżanu „wyzwoliła” kilkanaście wiosek w regionie.

Górski Karabach, uznany przez ONZ za część głównie muzułmańskiego Azerbejdżanu, był kontrolowany przez chrześcijańskie wojska ormiańskie przez ponad ćwierć wieku. Konflikt o terytorium zakończyło się zawieszeniem broni w 1994 r. Od tego czasu regularnie trwały graniczne wymiany ognia.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać