covid-19-5152341_1920

Austria – jako pierwszy kraj UE – wprowadza powszechny obowiązek szczepień

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W całej Europie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Austria mierzy się ze wzrostem zachorowalności na poziomie 1 tys. zakażeń na 100 tys. mieszkańców (średnia 7-dniowa). W piątek kanclerz Austrii Alexander Schellenberg przekazał, że od poniedziałku w kraju będzie obowiązywał lockdown. Blokada ma potrwać od 10 do 20 dni. Mieszkańcy będą mogli wychodzić z domów jedynie w celu pójścia do pracy, zrobienia pilnych zakupów czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Szkoły mają zostać częściowo zamknięte. Austria – jako pierwszy kraj UE – zamierza także wprowadzić od 1 lutego powszechny obowiązek szczepień.
Reklama

Restrykcje zaostrzają także Grecy i Słowacy, którzy zdecydowali się na wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Włosi w ciągu ostatniej doby odnotowali ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem, co jest powrotem kraju do poziomów z maja 2021 r.. W Czechach odnotowano w środę rekordową liczbę zakażeń – 22 479. Ukraina z kolei odnotowała we wtorek rekordową liczbę zgonów – 838 osób w ciągu doby. Także Węgrzy odnotowali najwyższą liczbę dziennych zakażeń od początku pandemii – 11 289. Rząd Węgier zakazał pracownikom służby zdrowia i organów porządkowych zwalniania się z pracy. Sytuacja pandemiczna bije także rekordy w Holandii.

W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o potwierdzeniu 23 242 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 403 osoby z COVID-19. Według danych resortu zdrowia w szpitalach przebywa obecnie ponad 16 tys. pacjentów z COVID-19, w tym 1381 korzystających z respiratorów.  Średni 7-dniowy przyrost zachorowań to ponad 18 tys. osób.  Według danych MZ w czwartek odnotowano najwyższą liczbę zakażeń IV fali. Było to 24 882 zachorowań, natomiast najwyższą liczbę zgonów zanotowano w środę – 463. Rok temu, 19 listopada, wykryto 23 975 nowych zakażeń, zmarło natomiast 637 osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Poznaniu, że rząd nie planuje obecnie zaostrzania restrykcji, ale „stawiamy na egzekucję obecnych”.

Oprac: KR
Źródło: PAP
foto: grafika / PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać