48287619167_85d152a306_k

Australia zawiesza umowę ekstradycyjną z Hongkongiem

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Scott Morrison zapowiedział, że Australia zawiesza umowę ekstradycyjną z Hongkongiem w związku z „obawami” dotyczącymi wprowadzenia przez Chiny nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

„Prawo bezpieczeństwa narodowego stanowi zasadniczą zmianę okoliczności wobec naszej umowy o ekstradycji z Hongkongiem”, powiedział Morrison w czwartek dziennikarzom w Canberze. Według australijskiego premiera nowe chińskie ustawodawstwo „podważa zasady „jednego kraju, dwóch systemów ”oraz podstawowe prawo Hongkongu i zagwarantowany stopień autonomii”.

W zeszłym tygodniu weszły w życie nowe przepisy Pekinu dotyczące Hongkongu uprawniające Chiny kontynentalne do ścigania przestępstw secesji, wywrotu, terroryzmu i zmowy z zagranicą. Morrison powiedział, że Australia „oficjalnie powiadomiła Hongkong i chińskie władze” o decyzji o zawieszeniu umowy o ekstradycji.

W ubiegłym tygodniu premier Kanady Justin Trudeau ogłosił zawieszenie traktatu ekstradycyjnego, a także zakończenie eksportu wrażliwych przedmiotów wojskowych z Hongkongiem.

Morrison zapowiedział także, że mieszkańcy Hongkongu, którzy obawiają się prześladowań, otrzymają wizy uprawniające do pobytu w Australii.

„Australia zawsze była bardzo przyjaznym krajem dla takich ludzi z całego świata” – powiedział Morrison cytowany przez DPA.

Australia przedłuży wizy dla wszystkich obywateli Hongkongu o wizy pracownicze lub studenckie o pięć lat, po upływie których mogą oni ubiegać się o stały pobyt. Prawo będzie miało zastosowanie zarówno do obecnych, jak i przyszłych studentów. Obecnie w Australii mieszka 10 000 obywateli Hongkongu.

Australia oskarżyła Chiny o przeprowadzanie cyberataków, wobec tego kraju, zwłaszcza po wezwaniu Canberry do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa. Tymczasem Chiny oskarżyły Australię o szpiegostwo i ostrzegły swoich studentów i turystów przed odwiedzaniem tego kraju z powodu przypadków rasizmu wobec Chińczyków. Chiny nałożyły również sankcje handlowe na australijskie towary i w zeszłym miesiącu skazały obywatela Australii na śmierć za handel narkotykami.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Michał KOŁODZIEJSKI: „Sojusze to nie wszystko. Trzeba być przygotowanym do samodzielnej obrony”. Rzecz o nowej strategii obronnej Australii

foto: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Janweb B. Lagazo

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać