45198522685_3eff0d0a05_o

Australia żąda od Chin przeprosin za publikacje „odrażającego” fałszywego zdjęcia na Twitterze

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Australia zażądała przeprosin po tym, jak zastępca dyrektora Departamentu Informacji Chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian umieścił fałszywe zdjęcie australijskiego żołnierza trzymającego nóż z krwią na gardle afgańskiego dziecka, nazywając to „naprawdę odrażającym” i żądając, aby go zdjęto. Premier Scott Morrison zwołał briefing dla mediów, aby potępić publikację zdjęcia. Jest to kolejne zdarzenie świadczące o pogarszających się stosunkach między dwoma krajami.

Rząd Australii poprosił administrację Twittera o usunięcie zdjęcia. „To jest absolutnie oburzające i nie może być usprawiedliwione na żadnej podstawie” – powiedział Morrison. „Rząd chiński powinien się bardzo wstydzić tego postu. To pomniejsza ich w oczach świata”.

Wcześniej Australia poinformowała 13 żołnierzy sił specjalnych tego kraju, że grozi im zwolnienie ze służby w związku z niezależnym raportem informującym o rzekomych bezprawnych zabójstwach dokonywanych w Afganistanie, powiedział w piątek szef armii tego kraju. Z opublikowanego w połowie listopada raportu z dochodzenia wynika, że 25 żołnierzy australijskich sił specjalnych z premedytacją zabiło 39 nieuzbrojonych osób w Afganistanie w latach 2005-2016. „To australijski rząd powinien się wstydzić, że ich żołnierze zabijają niewinnych afgańskich cywilów” – powiedziała Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, zapytana o komentarz Morrisona.

Stosunki Australii z Chinami uległy pogorszeniu, odkąd Canberra wezwała do międzynarodowego dochodzenia w sprawie pochodzenia pandemii koronawirusa. Na początku tego miesiąca Chiny przedstawiły listę skarg na australijskie inwestycje zagraniczne, politykę bezpieczeństwa narodowego i praw człowieka, mówiąc, że Canberra musi poprawić swoje działania, aby przywrócić dwustronne stosunki ze swoim największym partnerem handlowym. Morrison powiedział, że kraje na całym świecie obserwują, jak Pekin reaguje na napięcia w stosunkach Australii z Chinami.W ostatnim z serii sankcji handlowych Chiny ogłosiły w piątek, że nałoży tymczasowe cła antydumpingowe w wysokości do 212,1% na wino importowane z Australii, co Canberra określiła jako nieuzasadnione i powiązane ze skargami dyplomatycznymi. Zhao napisał na Twitterze: „Zszokowany morderstwem afgańskich cywilów i więźniów dokonanym przez żołnierzy australijskich. Zdecydowanie potępiamy takie czyny i wzywamy do pociągnięcia ich do odpowiedzialności”.Jego konto na Twitterze opublikowało w piątek tę samą wiadomość, ale bez fałszywego zdjęcia żołnierza i dziecka. Morrison powiedział, że Australia ustanowiła „przejrzysty i uczciwy” proces badania zarzutów stawianych oskarżonym żołnierzom i to właśnie „robi wolny, demokratyczny, liberalny kraj”.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać