international-2684771__340

Atak rakietowy na Krzemieńczuk oraz sytuacja w Ukrainie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Do 18 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim w centralnej części Ukrainy. W poniedziałek rosyjska rakieta trafiła tam w centrum handlowe. Spowodowała duże zniszczenia. W budynku przebywać mogło od kilkuset do nawet tysiąca osób. Akcja poszukiwawczo – ratunkowa wciąż trwa. Kilkadziesiąt osób wciąż uważa się za zaginione.
Reklama

„Przeszukiwania gruzowiska potrwać może jeszcze dwie doby” – wyjaśnia szef obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

Rosjanie ostrzelali centrum handlowe w Krzemieńczuku z wyjątkowo silnego uzbrojenia – podkreślał szef ukraińskiego MSW Denys Monastryrski, który wczoraj udał się na miejsce zdarzenia. Jak mówił, atak to zbrodnia wojenna, a w pobliżu centrum handlowego nie ma żadnych obiektów wojskowych, ani infrastruktury.

Ataku dokonał bombowiec Tu-22, za pomocą rakiety Ch-22 wystrzelonej z terytorium obwodu kurskiego Rosyjskiej Federacji. Rakieta, której użyli Rosjanie to duży przeciwokrętowy pocisk kierowany dalekiego zasięgu.

Przywódcy państw G7 potępili rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie. Podczas spotkania w Niemczech nazwali atak „zbrodnią wojenną” i wezwali do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy oraz pociągnięcia reżimu Władymira Putina do odpowiedzialności.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że ostrzelanie centrum handlowego w Krzemieńczuku „ukazuje głębię brutalności i barbarzyństwa Putina”. Zgodził się z tym amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken, który dodał, że świat jest zaszokowany tą zbrodnią.
Przywódcy państw G7 rozmawiali o ograniczeniu importu rosyjskiej ropy oraz sankcjach wobec rosyjskiego sektora zbrojeniowego. Ogłosili również plany wstrzymania importu złota z Rosji.

Rosjanie w Donbasie atakują także w kierunku Lisiczańska, Słowiańska i Bachmutu. Ukraińska armia odpiera szturmy.

Jak informuje ukraiński Sztab Generalny Rosjanie szturmują w kierunku południowych granic Lisiczańska w obwodzie ługańskim. Starają się też przejąć strategiczną trasę Lisiczańsk – Bachmut. Tam ukraińska armia odparła szturmy wroga.

W kierunku Bachmutu w obwodzie Donieckim Rosjanie szturmowali w okolicach elektrociepłowni w Wyhlehirsku. Rosyjska armia prowadzi przygotowania do ofensywy w kierunku Słowiańska. W tym celu szturmowała w okolicach miejscowości Dowheńke.

Ukraińscy żołnierze odpierają szturmy Rosjan także w obwodzie charkowskim. Na wszystkich odcinkach frontu Rosjanie intensywnie używają artylerii, ale też lotnictwa.

Ukraińska armia informuje również, że wojska białoruskie rozpoczęły na swoim terytorium zaplanowane ćwiczenia. Ukraińcy kontynuują zwiad granicy z Rosją i Białorusią w obwodzie czernihowskim. Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy celów wzdłuż całej linii fontu oraz na zapleczu frontu, ale spotykają się z odpowiedzą artylerii ukraińskiej. W walkach bierze udział rosyjskie lotnictwo. Również Ukraińcy przeprowadzili 20 misji bojowych nad obszarem starć. Rosyjska flota czarnomorska nadal blokuje ukraińskie porty.

foto: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/26/23/43/international-2684771__340.jpg

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać