46339127625_44854bc82e_k

Atak hakerski na Twittera. Włamano się m.in. na konta Elona Muska i Joe Bidena

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Twitter prowadzi dochodzenie w sprawie masowego ataku hakerskiego, w wyniku którego konta społecznościowe m.in. Elona Muska i Joe Bidena zostały przejęte przez hakerów. Lista celów ataku jest jednak dłuższa. Oficjalnego konta Apple, Uber, Kanye West, Billa Gatesa, Baracka Obamy i wielu innych opublikowały posty próbujące nakłonić ludzi do wysłania hakerom kryptowaluty Bitcoin.

„Wykryliśmy coś, co uważamy za skoordynowany atak socjotechniczny przeprowadzony przez ludzi, którzy z powodzeniem przejmując konta niektórych naszych użytkowników, uzyskali dostęp do wewnętrznych systemów i obsługi ich kont” – oświadczyli przedstawiciele korporacji Twitter, dodając, że firma prowadzi dochodzenie, jaką inną aktywność hakerzy mogli przeprowadzić lub jakie informacje mogli uzyskać.

Fałszywe posty, które w dużej mierze zostały usunięte, zachęcały ludzi do przesyłania 1000 $ w bitcoinach, aby otrzymać w zamian dwa razy więcej. Użytkownicy mieli na to 30 minut. Według strony Blockchain.com, która monitoruje transakcje kryptograficzne, na adresy e-mail podane w fałszywych tweetach wysłano łącznie 12,58 bitcoinów o wartości bliskiej 116 000 USD.

Dyrektor generalny Jack Dorsey napisał: „Wszyscy czujemy się okropnie, że to się stało. Prowadzimy dochodzenie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby w pełni zrozumieć, co się stało”.

Konto prezydenta USA Donalda Trumpa, które ma ponad 83 miliony obserwujących, nie znalazło się wśród zhakowanych.

Sieć poinformowała w czwartek, że zablokowała konta, których dotyczy problem, w tym również firmy specjalizujące się w transakcjach kryptowalutowych, i usunęła tweety publikowane przez hakerów. Twitter dodał, że sieć w większości wróciła do normy.

Rachel Tobac z firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym SocialProof Security cytowany przez France 24 wysnuł teorię, że hakerzy przejęli kontrolę nad dostępem administracyjnym pracownika Twittera i w ten sposób uzyskali dostęp do systemu.

Oprac. Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać