vaccine-4946479_1920

AstraZeneca poinformowała o wysokiej skuteczności swojej szczepionki przeciw COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Brytyjska firma AstraZeneca współpracująca z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego ogłosiła w poniedziałek, że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw koronawirusowi Sars-Cov-2.

Jak wynika z komunikatu firmy, ocena skuteczności szczepionki AZD1222 oparta jest na wstępnych wynikach III fazy badań klinicznych w Brazylii i Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 23. tys. ochotników. 131 osób objętych badaniem doznało infekcji, z czego zdecydowana większość, to osoby, którym podano placebo.

W badaniu wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. 2741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę. 8895 osób natomiast dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90 proc., zaś w drugiej – 62 proc.

– Te wyniki pokazują, że mamy skuteczną szczepionkę, która uratuje życie wielu ludzi – oświadczył prof. Andrew Pollard, szef grupy prowadzącej badania nad preparatem z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jak podkreślił, większa skuteczność szczepionki przy mniejszej dawce oznacza, że będzie można zaszczepić większą liczbę ludzi. Żaden z uczestników badania, którzy otrzymali remedium, nie uległ poważnej infekcji wymagającej hospitalizacji. Nie potwierdzono też poważnych skutków ubocznych, mimo że badania zostały wstrzymane jesienią po zdiagnozowaniu poważnych chorób u dwóch uczestników.

Badania trwają nadal w USA, Japonii, Rosji, RPA, Kenii i Argentynie. Firma poinformowała, że zaczęła przygotowania wniosku o zezwolenie na dopuszczenie szczepionki do użytku w trybie awaryjnym w wielu krajach. W odróżnieniu od szczepionki Pfizer i BioNTech – AZD1222 nie musi być przechowywana i transportowana w bardzo niskich temperaturach. Według AstraZeneca może być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy. W sierpniu AstraZeneca zawarła wstępne porozumienie z Unią Europejską na dostawę 300 mln dawek szczepionki z opcją dokupienia 100 mln kolejnych.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać