international-2684771__340

Apel o ewakuację Chersonia i wzmocnienie ochrony polskiego nieba

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk apeluje do mieszkańców, wyzwolonego spod rosyjskiej agresji Chersonia, by ewakuowali się na zimę do bardziej bezpiecznych rejonów kraju.
Reklama

„Rząd oferuje darmową ewakuację do Krzywego Rogu, Mikołajowa i Odessy z możliwością dalszej podróży do Kirowogradu, Chmielnickiego lub zachodnich rejonów Ukrainy” – napisała Iryna Wereszczuk na Telegramie.

Jak tłumaczy wicepremier, jej apel skierowany jest głównie do matek z dziećmi, osób starszych, a także chorych i niepełnosprawnych. Wereszczuk zagwarantowała, że wszystkie osoby, które zdecydują się opuścić Chersoń będą miały zapewnione zakwaterowanie w schroniskach, a także pomoc humanitarną, wyżywienie i opiekę medyczną.

Ukraiński rząd poinformował również o wsparciu finansowym dla osób ewakuowanych z Chersonia. „Otrzymają też pomoc w uzyskaniu zaświadczenia o przemieszczeniu się wewnątrz kraju oraz pomoc finansową od państwa i organizacji międzynarodowych” – przekazała wicepremier Wereszczuk.

Wzmocnienie ochrony polskiego nieba

Niemiecki rząd zaoferował Warszawie system obrony przeciwrakietowej Patriot, która ma wzmocnić ochronę polskiego nieba. Propozycja została złożona w konsekwencji tragicznego incydentu, do którego doszło w Przewodowie. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska przyjmie ofertę Niemiec.

„Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać