Reklama
Reklama
forum-0566048581-1900x950

Antyfrancuskie protesty w Pakistanie. Francja radzi obywatelom opuścić kraj

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek ambasada francuska w Pakistanie zasugerowała wszystkim obywatelom i firmom francuskim czasowe opuszczenie kraju, po tym jak w tym tygodniu gwałtowne protesty antyfranckie sparaliżowały dużą część kraju.
Reklama

„Ze względu na poważne zagrożenie francuskich interesów w Pakistanie, francuskim obywatelom i francuskim firmom zaleca się tymczasowe opuszczenie kraju” – poinformowała ambasada w e-mailu do obywateli francuskich. „Odloty będą realizowane przez istniejące komercyjne linie lotnicze”.

Posunięcie to nastąpiło dzień po tym, jak pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że zdelegalizuje Tehrik-i-Labaik Pakistan (TLP), islamistyczną grupę polityczną odpowiedzialną za niedawne antyfrancuskie protesty w całym kraju. TLP domaga się od rządu pakistańskiego wydalenia francuskiego ambasadora i poparcia bojkotu francuskich produktów z powodu ponownego opublikowania przez Charlie Hebdo karykatur proroka Mohameda w zeszłym roku.

Nastroje antyfrancuskie kipią w Pakistanie od miesięcy, odkąd rząd prezydenta Emmanuela Macrona wyraził poparcie dla prawa Charlie Hebdo do ponownego opublikowania karykatur, uznanych przez wielu muzułmanów za bluźniercze. We wtorek doszło do starć między zwolennikami TLP a policjantami po tym, jak lider grupy, Saad Rizvi, został zatrzymany kilka godzin po tym, jak zachęcił tysiące swoich zwolenników do wyjścia na ulice w miastach w całym Pakistanie. W starciach zginęło dwóch policjantów. Rizvi został oskarżony o podżeganie do morderstwa.

Zwolennicy TLP zatrzymali stolicę Islamabad w listopadzie ubiegłego roku na trzy dni serią antyfranckich wieców. Ogłaszając decyzję o zdelegalizowaniu TLP, minister spraw wewnętrznych Pakistanu, szejk Rashid, powiedział dziennikarzom w Islamabadzie, że rząd nie chce „być znany jako naród ekstremistyczny na szczeblu międzynarodowym”. Ale TLP jest wspierana przez większość sunnickich muzłumanów z masową rzeszą zwolenników w Pakistanie, co utrudni egzekwowanie jakiegokolwiek zakazu.

Bluźnierstwo to niezwykle delikatna kwestia w konserwatywnym Pakistanie, gdzie prawo zezwala na stosowanie kary śmierci wobec każdego, kto został uznany za obrazę islamu lub jego osobistości.

Oprac. MKr
foto: Fot: FAYAZ AZIZ / Forum / Reuters

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama