united-nations-g4de551e4d_1920

Antonio Guterres z wizytą na Ukrainie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Sekretarz generalny ONZ przybył w środę z wizytą do Kijowa. Jest to trzecia wizyta Guterresa na Ukrainie od momentu rosyjskiej agresji. Celem wizyty jest spotkanie z prezydentem Wołodymyrem ZEŁENSKIM.
Reklama

Rozmowy między sekretarzem ONZ a prezydentem Ukrainy mają dotyczyć m.in. porozumienia zbożowego, podpisanego 22 lipca 2022 roku w Stambule. Zezwala ono na kontrolowany eksport zboża z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Inicjatywa Zbożowa została podpisana w celu uwolnienia około 20 milionów ton zboża, które utknęły w tym czasie w silosach, na statkach i w innych magazynach po ataku Rosji na Ukrainę.

Pierwotnie umowa obowiązywała przez 120 dni (do listopada), ale została przedłużona o kolejne cztery miesiące. Umowa wygasa za niecałe dwa tygodnie. Rzecznik Guterresa Stephane Dujarric podkreśla, że sekretarz generalny „omówi kontynuację Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego we wszystkich jej aspektach”. W ramach inicjatywy „Ziarno z Ukrainy” Kijów ma czas do połowy 2023 roku, by wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do Afryki. 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać