50164280677_9f5093499b_o (1)

Anglia znosi większość ograniczeń związanych z pandemią

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Od poniedziałku Anglia zniosła nakaz utrzymywania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Obostrzenia zostały zniesione, kiedy region odnotowuje wzrost zakażeń.

Ograniczenia związane z COVID-19 utrzymywane były w Anglii ponad rok. Od północy Anglicy mogą m.ni. spotykać się w dużych grupach, bez ograniczeń ilościowych, nie muszą również zakładać maseczek w miejscach takich jak sklepy, a w barach i restauracjach nie obowiązują już ograniczenia zapełnienia sal. Również stadiony sportowe, kina i teatry mogą powrócić do pełnej widowni. Ponadto mieszkańcy powracający z krajów europejskich nie muszą już poddawać się kwarantannie (oprócz Francji). Anglia pozostawia jednak wymagania dotyczące izolacji po  kontakcie z osobą zakażoną.

Zniesienie restrykcji wiąże się z pełnym zaszczepieniem ponad 30 mln osób, czyli 68 proc. populacji (68,9 mln podanych dawek). Decyzja premiera Johnsona tłumaczona jest chęcią ożywienia gospodarki.

– To właściwy moment, ale musimy to zrobić ostrożnie. Musimy pamiętać, że wirus niestety wciąż istnieje – skomentował premier Johnson.

Zmiany zostały wprowadzone pomimo rosnącej liczby nowych zakażeń koronawirusem w regionie (w ciągu ostatniej doby odnotowano  48 161 nowych zakażeń w kraju). Agencja Reuters zauważa, że jeśli po zdjęciu restrykcji okaże się, że wzrost nowych zakażeń nie będzie gwałtowny, oznaczać to będzie, że szczepionki są skuteczne w przeciwdziałaniu zachorowań i zgonów, a decyzja Johnsona może być powielana przez inne rządy. Jeśli zaś nie, ograniczenia mogą powrócić.

Oprac. Karolina Rzeźnik
foto: byronv2 / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać