Amerykańskie sankcje wymierzone w Nord Stream 2

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Międzypartyjna grupa senatorów amerykańskich planuje wprowadzić ustawodawstwo, które rozszerzy sankcje USA przeciwko gazociągowi Nord Stream 2, kierując je na firmy ubezpieczeniowe współpracujące z rosyjską korporacją i m.in. ubezpieczającymi statki budujące połączenia gazowe – donosi BLOOMBERG

Senator Ted Cruz, jeden z głównych sponsorów prawodawstwa, powiedział, że rurociąg stanowi „krytyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki i nie może zostać ukończony”, dodając że Prezydent Rosji Władimir PUTIN próbuje ominąć sankcje przyjęte przez Kongres w ubiegłym roku.

Senator Jeanne Shaheen, demokratka z New Hampshire, powiedziała, że gazociąg „zagraża Ukrainie, niezależności energetycznej Europy i daje Rosji szansę na wykorzystanie naszych sojuszników” oraz że „Kongres musi ponownie podjąć zdecydowane działania i stanąć na drodze tego rurociągu”.

Shaheen i Cruz w ubiegłym roku zabezpieczyli sankcje wobec gazociągu. Po tym, jak prezydent Donald TRUMP podpisał ustawę NDAA (ang. The National Defense Authorization Act), AllSeas Group SA zaprzestała prac nad rurociągiem, wstrzymując projekt na kilka tygodni przed przewidywanym zakończeniem. Gazprom, właściciel gazociągu i gazu, który ma przez niego przepływać, przeniósł teraz dwa rosyjskie statki w rejon, aby kontynuować prace.

Stany Zjednoczone starają się zablokować ukończenie projektu z powodu długotrwałego niepokoju, że dodatkowe przepływy rosyjskiego gazu zwiększą polityczną dźwignię Kremla nad krajami Unii Europejskiej. Waszyngton wielokrotnie wzywał Europę do kupowania w zamian większej ilości skroplonego gazu ziemnego w USA.

W ubiegłym roku rosyjski rząd powiedział, że sankcje nie wykoleją projektu Nord Stream 2.

Projekt ustawy widziany przez Bloomberg rozszerza sankcje na firmy, które świadczą „usługi ubezpieczeniowe lub ubezpieczenie, lub reasekurację” dla statków pracujących na rurociągu, a także te, które zapewniają „usługi lub udogodnienia w zakresie modernizacji technologii i instalacji sprzętu spawalniczego, modernizacji lub tetheringu” statków.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać