vaccine-4946479_1920

Szczepionka na COVID-19 w ostatniej fazie testów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna oświadczyła we wtorek 14 lipca, że 27 lipca szczepionka na Covid-19 wejdzie w końcowy etap badań na ludziach, którego celem jest sprawdzenie skuteczności remedium w otwartym środowisku.

Wcześniejsze wyniki badań sugerują, że szczepionka jest bezpieczna i prowadzi do wytworzenia w organizmie przeciwciał zwalczających wirusa Sars-Cov-2. W nadchodzącej, trzeciej fazie testów, do badania zostanie zatrudnionych 30 000 uczestników w USA, z których połowa otrzyma szczepionkę przy poziomie dawek 100 mikrogramów, a druga połowa placebo. Następnie naukowcy będą śledzić stan zdrowia badanych przez dwa lata, aby ustalić, czy są chronieni przed infekcją wirusem. Szczepionka w dalszym ciągu będzie mogła być uznana za skuteczna, jeśli powstrzyma rozwój choroby Covid-19.

Badanie powinno potrwać do 27 października 2022 r., ale wstępne wyniki powinny być dostępne na długo przedtem.

Informacja amerykańskiej firmy pojawia się niedługo po opublikowaniu przez New England Journal of Medicine wyników pierwszego etapu modernizacji szczepionki Moderna, w którym wykazano, że u pierwszych 45 uczestników doprowadziła ona do wytworzenia przeciwciał przeciwko wirusowi.

Wątpliwości naukowców

Moderna jest uważana za wiodącą firmę w globalnym wyścigu w poszukiwaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi, który zainfekował ponad 13,2 miliona ludzi i zabił 570 000, odpowiednio 38 721/1 594 w Polsce.

Ale naukowcy cytowany przez France 24 ostrzegają, że pierwsze szczepionki, które pojawią się na rynku, mogą nie być najskuteczniejsze lub najbezpieczniejsze. Niektórzy członkowie społeczności naukowej powiedzieli, że zastrzegają sobie prawo do ostatecznej oceny szczepionki, dopóki nie zobaczą pełnych wyników w formie recenzji.

W poprzednich próbach laboratoryjnych stosowanego remedium ponad połowa uczestników doświadczyła łagodnych lub umiarkowanych działań niepożądanych, które uważa się za normalne, takie jak zmęczenie, dreszcze, ból głowy, ból ciała i ból w miejscu wstrzyknięcia.

Szczepionka Moderna należy do najnowszej klasy szczepionki, która wykorzystuje materiał genetyczny – w postaci RNA – do kodowania informacji potrzebnych do wyhodowania białka wirusa w ludzkim ciele, aby wywołać odpowiedź immunologiczną organizmu. Białko szczytowe jest częścią wirusa, wykorzystywaną do inwazji ludzkich komórek, ale samo w sobie jest stosunkowo nieszkodliwe. Zaletą tej technologii jest to, że omija ona potrzebę wytwarzania białek wirusowych w laboratorium, pomagając zwiększyć produkcję masową. Żadne szczepionki oparte na tej platformie nie uzyskały wcześniej zgody organu nadzoru.

Oprac. Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać