injection-5722329_1920

Amerykańska FDA twierdzi, że jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson jest wysoce skuteczna przeciwko ciężkiemu przebiegu Covid-19

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson zapewnia silną ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, zgodnie z analizą opublikowaną w środę przez amerykańskie organy regulacyjne, która przygotowuje grunt pod ostateczną decyzję w sprawie nowego i łatwiejszego w użyciu zastrzyku.
Reklama

Długo oczekiwane remedium może zapewnić USA trzecią szczepionkę i pomóc przyspieszyć szczepienia. Naukowcy z Food and Drug Administration potwierdzili, że ogólnie szczepionka jest skuteczna w około 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanemu do ciężkiego COVID-19 i około 85 proc. w najpoważniejszych chorobach. Agencja stwierdziła również, że zastrzyk J&J jest bezpieczny. Analiza to tylko pierwszy krok w ocenie FDA. W piątek niezależni doradcy agencji będą debatować, czy dowody są wystarczająco mocne, aby zalecić stosowanie remedium.

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w USA przekroczyła w tym tygodniu 500 tys. Do tej pory około 44,5 miliona Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki firmy Pfizer lub Moderna, a prawie 20 milionów z nich otrzymało drugą dawkę wymaganą do pełnej ochrony.

Testy wykazały, że szczepionki Pfizer i Moderna były w 95 proc. skuteczne w ochronie przed objawowym COVID-19.

J&J przetestował opcję pojedynczej dawki na 44 tys. dorosłych w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Afryce Południowej. Różne zmutowane wersje wirusa krążą w różnych krajach, a analiza FDA ostrzega, że nie jest jasne, jak dobrze szczepionka działa przeciwko poszczególnym wariantom. Ale J&J wcześniej ogłosił, że szczepionka działa lepiej w USA – 72 proc. skuteczności przeciwko umiarkowanemu do ciężkiego COVID-19, w porównaniu z 66 proc. w Ameryce Łacińskiej i 57 proc. w RPA. Republika Południowej Afryki niedawno zaczęła podawać szczepionkę J&J pracownikom służby zdrowia pierwszej linii w ramach testów po stwierdzeniu, że szczepionka konkurencyjnej firmy AstraZeneca nie wykazała wystarczająco dobrych wyników badań w stosunku do szczególnie niepokojącego wariantu RPA.

Na wypadek, gdyby szczepionki ostatecznie wymagały aktualizacji, producenci pracują nad dostosowaniem swoich receptur. Moderna ogłosiła w środę, że jest gotowa do testowania eksperymentalnych dawek, które lepiej pasują do południowoafrykańskiej wersji wirusa.

Szczepionki Pfizer i Moderna, które są obecnie używane w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach, należy przechowywać w stanie zamrożonym, podczas gdy zastrzyk J&J można przechowywać trzy miesiące w lodówce, dzięki czemu jest łatwiejszy w użyciu. Szczepionka AstraZeneca – szeroko stosowana w Europie i Wielkiej Brytanii – jest wytwarzana podobnie i również wymaga chłodzenia, ale wymaga podania dwóch dawek.

Jeśli FDA zatwierdzi zastrzyk J&J do użytku w USA, nie zwiększy od razu znacząco zapasów szczepionek. Oczekuje się, że zaledwie kilka milionów dawek będzie gotowych do wysyłki w pierwszym tygodniu. Ale J&J powiedział Kongresowi w tym tygodniu, że spodziewa się dostarczyć 20 milionów dawek do końca marca i 100 milionów do lata.

Europejski regulator i Światowa Organizacja Zdrowia również rozważają zatwierdzenie szczepionki J&J. Na całym świecie firma planuje wyprodukować do końca roku około miliarda dawek.

Oprac. MKr
Źródło: AP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama