Statki z Theodore Roosevelt Carrier Strike Group tranzytują po Morzu Południowochińskim, 15 marca 2020 r.

Amerykańska demonstracja siły na Morzu Chińskim

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Po raz pierwszy od prawie trzech lat amerykańskie lotniskowce patrolują wody Indo-Pacyfiku, w ramach demonstracji sił morskich w regionie dotkniętym napiętymi relacjami między USA i Chinami – podaje The New Zealand Herald

Trzy okręty amerykańskiej marynarki wojennej w towarzystwie krążowników, niszczycieli i myśliwców pojawiły się na Morzu Południowochińskim w momencie kolejnej eskalacji krytyki USA pod adresem Chin.

Stany Zjednoczone obarczają Państwo Środka winą za trwającą pandemię koronawirusa. Krytykują działania ChRL wobec Hongkongu oraz budowę przez to państwo wysp i baz militarnych na spornych akwenach Morza Południowochińskiego.

Bonnie GLASER, dyrektor programu China Power w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych powiedziała, że istnieje pogląd o niskiej gotowości wojskowej USA w trakcie trwającej pandemii COVID-19. Tym samym demonstracja wojskowa na w regionie Indo-Pacyfiku może być sygnałem dla Chin, aby Stanów Zjednoczonych nie lekceważyć.

Prezydent Donald TRUMP, potępił Chiny za – jego zdaniem – nieodpowiednie ostrzeżenia świata przed zagrożeniem ze strony Covid-19.

Wspólna misja trzech lotniskowców Stanów Zjednoczonych w tym regionie jest niezwykła, ponieważ tradycyjnie, ze względu na ograniczoną liczbę przewoźników oraz fakt, że okręty są rozmieszone w różnych częściach świata i często podróżują cyklicznie, odbywając naprawy, wizyty w portach, szkolenia nie spotyka się tak dużej i wspólnej demonstracji sił marynarki wojennej USA.

Amerykańska strategia obrony narodowej określa Chiny jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Pentagon pracuje nad przeniesieniem większej ilości zasobów wojskowych do regionu Indo-Pacyfiku, aby walczyć z tym, co według nich jest rosnącym wpływem gospodarczym i potęgą militarną Pekinu.

foto: U.S. Navy: Mass Communication Specialist 3rd Class Nicholas V.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać