Reklama
Reklama
brexit-2070857_1920

Ambasadorzy UE przyjęli jednogłośnie porozumienie UE-Wielka Brytania po brexicie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie
Reklama

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły w czwartek porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. W Brukseli w piątek odbyło się posiedzenie ambasadorów państw UE w sprawie umowy. Michel Barnier, główny unijny negocjator zaprezentował szczegóły porozumienia, a w poniedziałek Ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. W następnym kroku umowa musi zostać przyjęta przez Radę UE w drodzę procedury pisemnej. Rzecznik niemieckiej prezydencji w Radzie UE Sebastian Fischer podał, że Rada ma na to czas do godz. 15:00 we wtorek.

Aby porozumienie weszło w życie poparcie dla umowy musi jeszcze wyrazić parlament brytyjski i europejski. Brytyjscy parlamentarzyści będą głosować nad umową w najbliższą środę 30 grudnia, natomiast Parlament Europejski z powodu braku czasu przyjmie procedurę przyśpieszonej i tymczasowej zgody. Poparcie ogłoszą państwa UE, a europosłowie będą mieć na to czas do końca lutego.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się ponad cztery lata temu. Wówczas w referendum za wystąpieniem z Unii Europejskiej opowiedziało się 52. proc. Brytyjczyków. Formalnie Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia br., ale do 31 grudnia, związana jest zapisami okresu przejściowego i unijnymi przepisami.

Źródło: POLITICO PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama