hacker-g1739fa2a4_1920-1474x1024

Albania pada ofiarą kolejnych cyberataków

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Albania 6 września 2022 roku wydaliła irańskich dyplomatów z kraju w odpowiedzi na serię cyberataków. Według służb ataki zorganizowała Republika Islamska. Jednak kilka dni później hakerzy, ponownie zaatakowali.
Reklama

Do najnowszego cyberataku Albanii doszło 10 września. To zaledwie kilka dni po tym, jak premier Edi Rama oskarżył Iran o cyberatak z 15 lipca. Wówczas działania hakerów doprowadziły do wyłączenia wszystkich rządowych stron internetowych oraz usług cyfrowych dla obywateli.

W związku z serią cyberataków na albańskie instytucje, rząd albański zerwał więzi dyplomatyczne z Islamską Republiką Iranu. Do wszystkich pracowników dyplomatycznych ambasady Iranu w stolicy Albanii, Tiranie, wystosowano ultimatum, aby opuścili kraj w ciągu 24 godzin.

Irańskie MSZ odrzuciło jednak zarzuty i uznało je za „bezpodstawne” i „nieuzasadnione”. Ponadto obwiniało strony trzecie za decyzję Albanii o zerwaniu więzi dyplomatycznych.

Zdaniem ekspertów, aby uniknąć kolejnych ataków w przyszłości, NATO powinno poszerzyć swoje pojęcie bezpieczeństwa zbiorowego. Należy stworzyć środek, który będzie odstraszał hakerów. Narzędzie, które będzie komunikowało, że cyberatak na jednego członka NATO to cyberatak na całe NATO.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama