burka-g6ff518251_1920

Afganki muszą zakrywać twarze w miejscach publicznych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W sobotę Talibowie podpisali dekret, który zobowiązuje kobiety w Afganistanie do zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Jest to powrót do prawa talibów z 1996-2001.
Reklama

Zgodnie z oświadczeniem rządu Talibów, kobiety muszą zakrywać twarze w miejscach publicznych, najlepiej nosząc tradycyjną burkę. Jeśli kobieta nie przestrzega zasad, jej „mężczyzna opiekun” zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karą upomnienia lub więzienia. Także kobiety pracujące w urzędach państwowych muszą zastosować się do nowego dekretu. Według Mohammada Sadiqa Hakifa Mahajera, rzecznika Ministerstwa ds. Rozkrzewiania Cnoty i Zapobiegania Rozpustom, nowe przepisy mają na celu zapobieganie krzywdzie kobiet lub ich.

Afganki sprzeciwiają się surowemu prawu. – Nie jest tak, jak w latach 90. czy wcześniej. Talibowie muszą zaakceptować [kobiety]. Nie mają innego wyboru – powiedziała w zeszłym miesiącu w rozmowie z CNN była afgańska polityk i działaczka na rzecz praw kobiet Zarifa Ghafari.

W grudniu Talibowie zabronili kobietom samodzielnego, dalekiego podróżowania. W podróżach przewyższających 70 km kobiecie musi towarzyszyć krewny płci męskiej. W listopadzie talibskie prawo wprowadziło cenzurę na sztuki i spektakle z udziałem kobiet. Natomiast w marcu zamknięte zostały szkoły średnie dla dziewcząt.

Żaden kraj nie może prosperować odmawiając praw połowie swojej populacji – powiedział w styczniu sekretarz generalny ONZ António Guterres, apelując do talibów.

Po przejęciu władzy w Afganistanie Talibowie zapewniali, że prawa kobiet nie zostaną ograniczone.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać