Afghan militiamen join Afghan defense and security forces during a gathering in Kabul, Afghanistan, Wednesday, June 23, 2021. Afghanistan's defense ministry is working with warlords to mobilize local militias across the country, most particularly in the north, to try to stem the tide of the latest Taliban gains. Several key districts in the north of the country have fallen to the Taliban. (AP Photo/Rahmat Gul)

Afganistan: Talibowie twierdzą, że przejęli ostatnią prowincję Afganistanu – Pandższir

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Talibowie poinformowali w poniedziałek o przejęciu ostatniej z prowincji Afganistanu. Siły antytalibskie w Pandższir zaprzeczają informacjom o upadku prowincji.

 – Prowincja Panjshir całkowicie poddała się Islamskiemu Emiratowi Afganistanu – przekazał w poniedziałek rzecznik islamistycznej grupy bojowników, Zabihullah Mujahid.

Pandższir jest ostatnią prowincją Afganistanu, której Talibowie nie przejęli podczas ataku na kraj w zeszłym miesiącu. Na poniedziałkowej konferencji Mujahid oświadczył, że Mudżahedini odrzucali rozmowy pokojowe, choć Talibowie chcieli rozwiązać problem w czasie negocjacji. – Następnie musieliśmy wysłać nasze siły do ​​walki – spuentował Mudżahid.

Ali Maisam Nazary, rzecznik Narodowego Frontu Obrony (NRFA), obozu walczącego z Talibami, zaprzeczył informacji o zajęciu Panjshiru przez Talibóe, twierdząc, że walki nadal trwają, choć NRFA poniósł wysokie straty.

Talibowie w nocy z niedzieli na poniedziałek opanowali osiem regionów prowincji Pandższir. Bojownicy zajmują wszystkie strategiczne punkty Pandższiru. Mudżahedini wycofali się do trudno dostępnych rejonów w górach.

– Mieszkańcy Pandższeru nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo, nie będą też w jakikolwiek sposób nękani przez talibów – twierdził Mujahid.

Źródło: AP, REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać