afghanistan-gc5e448310_1920

Afganistan: Talibowie publicznie chłostają 14 osób na stadionie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Kierowany przez talibów Sąd Najwyższy w Afganistanie poinformował w środę, że czternaście osób zostało poddanych chłoście na stadionie piłkarskim na wschodzie kraju. Kara została wymierzona za „grzechy”, w tym cudzołóstwo, rabunek i „inne formy korupcji”. W chłoście uczestniczyły podobno setki osób.

„Czternaście osób, w tym trzy kobiety, zostało wychłostanych w obecności uczonych, władz i ludzi (…) za różne grzechy, w tym cudzołóstwo, rabunek i inne formy korupcji na stadionie piłkarskim w Logar (prowincja)” – poinformował Sąd Najwyższy na Twitterze. Setki osób było świadkami kary, donosi AP.

Według oświadczenia wydanego przez sąd, najwyższy duchowy przywódca talibów Hibatullah Akhundzada spotkał się z sędziami i powiedział, że kary powinny być wykonywane zgodnie z prawem szariatu. Biuro gubernatora prowincji Logar położonej na południe od Kabulu powiedziało, że zaprosiło „honorowych uczonych, mudżahedinów, starszyznę, przywódców plemiennych i miejscową ludność” na stadion piłkarski w mieście Pul Alam.

Urzędnik państwowy, który rozmawiał z agencją informacyjną AP pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że setki ludzi uczestniczyły w karaniu, a karani otrzymali od 21 do 39 batów każdy.

Podczas rządów talibów w latach 1996-2001 chłosta, amputacje i śmierć przez ukamienowanie odbywały się publicznie. Od czasu przejęcia władzy w sierpniu 2021 roku działania bojowników są bacznie obserwowane przez społeczność międzynarodową. Kobiety zostały pozbawione możliwości zdobycia wykształcenia średniego, gdy talibowie wycofali się z zobowiązania do otwarcia w marcu wszystkich szkół średnich dla dziewcząt. Na początku tego miesiąca afgańska „policja moralności” zarządziła, że wszystkie parki rozrywki w kraju muszą teraz odmawiać wstępu kobietom, co stanowi najnowsze ograniczenie wolności kobiet.

Do tej pory żaden kraj na świecie nie uznał oficjalnie rządu talibów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać