Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, dr hab. prof. Uniwersytetu SWPS w artykule zatytułowanym „Oda do wolności” pisze: „państwo walczące z pandemią pokazało, że może bardzo intensywnie wkroczyć w sferę naszej wolności, ma do tego instrumenty prawne, ale także mechanizmy egzekucji, czasami niezwykle brutalne, ale też i skuteczne”. Porusza także temat współodpowiedzialności, mówiąc: „ostatnie kilkanaście miesięcy pamiętać będziemy jako wyjątkowo trudne dla Polski i dla Polaków. Pandemia zweryfikowała, na ile władze publiczne są w stanie poradzić sobie z sytuacją kryzysową o skali trudnej do przewidzenia. Pokazała też, gdzie nie radzimy sobie jako wspólnota. Na wielu polach Polska poległa. Umarło kilkadziesiąt tysięcy naszych współobywateli”.
Ryc. Fabien Clairefond
Adam Bodnar wytyka błędy polskich władz, ale i obywateli w czasie największego nasilenia stanu epidemii. Twierdzi, że to w interesie obywateli powinna leżeć troska o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie powinno zatem dochodzić do prób unikania przepisów. Regulacje powinny natomiast wynikać z naszego racjonalnego myślenia. Profesor dodaje, że po pandemii należy budować Polskę od nowa, a głównym tego celem powinno być dobro wspólne.
Prof. John Milbank porusza temat wolności i praw człowieka. W swoim artykule „O podziale praw” dzieli się następującą myślą: „pozytywne prawa roszczeniowe do dobrobytu, pracy i edukacji są tak samo podstawowe jak prawa negatywne, chroniące przed ingerencją ze strony państwa”. Następnie dodaje: „współczesna debata na temat praw koncentruje się zazwyczaj na ustaleniu granicy pomiędzy prawami akceptowalnymi i tymi, których zaakceptować nie można. Granica ta jest z reguły kwestią oceny, ale może wynikać z historycznej narracji, powstałej, kiedy w pewnym momencie w przeszłości doszło do przekroczenia linii podziału pomiędzy akceptowalnymi i nieakceptowalnymi prawami. Nic zatem dziwnego, że filozoficzne i historyczne aspekty dyskusji o prawach są ze sobą mocno splecione”.
Ryc. Fabien Clairefond
Jeszcze więcej przeczytać można w najnowszym numerze, dostępnym w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.