15149342148_3f66a477d5_k

75 lat Organizacji Narodów Zjednoczonych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi w poniedziałek 75. rocznicę powstania. Z powodu pandemii Covid-19 światowi przywódcy pozostaną w swoich krajach, nie przybywając na coroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ. Liderzy światowych państw, w tym prezydent Andrzej Duda wygłoszą przemówienie zdalnie.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przemawiając do prasy przed Zgromadzeniem Ogólnym, powiedział dziennikarzom, że w 75. rocznicę powstania ONZ, mierzymy się z „naszym własnym 1945 rokiem”. Guterres podkreślił znaczenie spotkania i konieczności podjęcia wspólnej pracy, aby „wyjść” z obecnego kryzysu.

Tematem tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego jest „stawienie czoła COVID-19 poprzez skuteczny multilateralizm”. Debata na temat globalnego zarządzania po Covid-19 odbędzie się w czwartek 24 września na szczeblu ministerialnym. W przypadku nieobecności prezydentów i premierów kraje w większości będą reprezentowane przez ich ambasadorów. W hali Zgromadzenia Ogólnego ustawiono jedno krzesło dla jednego przedstawiciela z każdego kraju.

– Gdyby to był typowy pierwszy Zgromadzenia Ogólnego we wtorek, w tej sali znajdowałoby się 2500 osób. W tym roku będzie was nieco ponad 200 osób – wyjaśnił rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stephane Dujarric.

Kilkunastu głów państw, w tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, rozważało osobisty udział w szczycie ONZ, ale 14-dniowa kwarantanna nałożona przez stan Nowy Jork dla każdego, kto podróżował do kraju uznanego za zagrożony przez Amerykańskie Centra Kontroli Chorób sprawiło, że podróż do Nowego Jorku była prawie niemożliwa dla światowych przywódców. Zamiast tego ONZ poprosiło ich o przesłanie wiadomości, nie dłuższych niż 15 minut (a najlepiej krótszych), z czterodniowym wyprzedzeniem.  Listę mówców na wtorek, 22 września, rozpocznie sekretarz generalny António Guterres, który zamierza wysłać surowe ostrzeżenie o tragicznym stanie świata; następnie prezentować będzie brazylijski prezydent Bolsonaro, i kolejno Donald Trump. We wtorek rano przemawiać będzie również chiński przywódca Xi Jinping, rosyjski Władimir Putin, francuski prezydent Emmanuel Macron i irański Hassan Rouhani.

Źródło: AFP
foto: UN Photo/Evan Schneider

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać